נתניהו בבקעת הירדן:
"אם אנחנו לא נהיה פה, טהרן תהיה פה"

רה"מ באירוע לציון יובל לשחרור בקעת הירדן: "קו ההגנה המזרחי שלנו מתחיל במקום הזה. לא רחוק מכאן נכנסו בני ישראל לארץ המובטחת".

עדו בן פורת , כ"ט בתשרי תשע"ח

קו ההגנה המזרחי שלנו
קו ההגנה המזרחי שלנו
צילום: קובי גדעון / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף הערב (רביעי) באירוע חגיגי לציון יובל שנים לשחרור בקעת הירדן, והדגיש את חשיבותה האסטרטגית של הבקעה למדינת ישראל.

"לבקעת הירדן בהקשר של ביטחון יש חשיבות ביטחונית עליונה למדינת ישראל", אמר נתניהו. ''המזרח התיכון הוא הפכפך ואלים. הבקעה היא חגורת מגן אסטרטגית עבור המדינה ובלעדיה עלול השיטפון הפונדומנטליסטי להגיע לפנים הארץ עד גוש דן.

''לכן קו ההגנה המזרחי שלנו מתחיל במקום הזה. אם אנחנו לא נהיה פה, טהרן וחמאסטן יהיו פה. לא ניתן לזה לקרות", הדגיש.

נתניהו התייחס לתקיפות צה''ל בסוריה. "יש לנו מדיניות ברורה - מי שמנסה לפגוע בנו אנחנו נפגע בו. לא נקבל זליגות. אם פוגעים בנו אנחנו מחזירים אש וזה לא לוקח הרבה זמן. אבל לא רק על החרב מתבסס קימנו אלא גם על המחרשה, על הבניין, על השכל והיצירתיות. לפני חמישים שנה, היתה בקעת הירדן ארץ צחיחה וצהובה. מוכת שמש ותו לא".

נתניהו בבקעה
צילום: קובי גדעון / לע"מ

ראש הממשלה הצהיר כי בקעת הירדן תמיד תהיה חלק ממדינת ישראל. ''נמשיך ליישב אותה, להשקיע בתעשיה, בתיירות. אני רוצה לומר עוד משהו שנוגע ליחסינו עם שכננו. כל המרחב הזה כולו צריך להיות מנוף לשיתוף פעולה אזורי. אזור של שלום, של פריחה, של שגשוג, למען כל עמי האזור".

נתניהו סיפר על אהבתו לאזור. "רעייתי שרה ואני שמחים מאוד להיות איתכם. אנחנו אוהבים את בקעת הירדן. בקעת הירדן היא שער המזרח למדינת ישראל ומאז ומתמיד היה לי יחס חם כלפי הבקעה. ולא רק בגלל מזג האוויר. מסיבה אחרת. השורשים שלנו נעוצים כאן.

''לא רחוק מכאן חצה יהושע בין נון את הירדן. לא רחוק מכאן נכנסו בני ישראל לארץ המובטחת. כאן לפני מאה שנים השתתף זאב ז׳בוטינסקי, ממורי הרוחניים, בקרב על מעברות הירדן יחד עם הגדודים העבריים שהקים.

"אני עצמי, אני זוכר היטב את המפגש שלי כחייל וכמפקד בסיירת מטכ״ל עם בקעת הירדן אחרי מלחמת ששת הימים. זו היתה ארץ המרדפים וזירת פעילות מרכזית שלי בשירותי הצבאי. יצאנו למבצעים, קיימנו מארבים ושפיטות, יש כאן כמה מבוגרים בגילי שבוודאי זוכרים את מבצע קארמה. זה היה המבצע הצבאי הראשון נדמה לי שבו השתתפתי ואחריו היו רבים אחרים, בעיקר בלילות".

"לחמנו במחבלים על קו המים וגם מעבר לו בצד השני של הגבול. יש כאן אנדרטה ממש פה מעלינו, היא מנציחה את טובי חברינו גיבורי צה״ל שהלכו ראשונים ולא שבו. בכל פעם שאני בא הנה, וזה קורה מעת לעת, אני עומד ליד לוח השמות, אני מרכין ראש, ואני גם זוכר. כי חלק מהם הכרתי אישית.

''אני זוכר את רס״ן יוסי קפלן המופלא, שנהרג לא רחוק מכאן. יוסי, שמשפחתו איבדה גם את אחיו יוני, ואח אחר אבנר נספה בתאונת דרכים. שלושה אחים. אני זוכר את מי שנפלו כדי להעניק לנו ביטחון וחיים. לעולם לא נשכח אותם", סיכם נתניהו.

יובל לבקעת הירדן
צילום: דוברות

ראש מועצת בקעת הירדן, דוד אלחיאני, אמר באירוע החגיגי כי ''הבקעה הינה סיפור הצלחה כלל ישראלי חוצה מחנות ומגזרים, המאגד בתוכו את סיפור החלוציות וההגשמה של התנועה הציונית לדורותיה''.

לדבריו מתיישבי הבקעה עומדים נחושים אל מול האתגרים הניצבים בפניהם. "על מדינת ישראל להכיל את ריבונותה המלאה על הבקעה, ולהציב כיעד שבעוד 10 שנים תמנה האוכלוסייה באזור כ-15,000 מתיישבים. הבקעה היא חגורת הביטחון של מדינת ישראל לאיומים ממזרח", הדגיש אלחיאני.

ח''כ איתן ברושי מהמחנה הציוני אמר בטקס, "כמי שלקח חלק בהתיישבות ובה מתוכה אני רואה כבוד גדול וחשיבות רבה בנוכחותי כאן".