"הארץ" נגד איילת שקד
מחלקת הבג"צים של הבית היהודי

ביקורת חריפה בעיתון נגד יועץ חיצוני שמינתה שרת המשפטים כדי להכתיב את עמדות המדינה לבג"ץ לגבי ההתנחלויות. שקד לא מתנצלת.

ערוץ 7 , ל' בתשרי תשע"ח

איילת שקד
איילת שקד
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כתבה שמתפרסמת הבוקר (שישי) בעיתון "הארץ" מותחת ביקורת על אחד המהלכים הראשונים שביצעה שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) לאחר כניסתה לתפקיד: מינויו של עו"ד עמיר פישר ליועץ חיצוני בתחום ההתיישבות.

עו"ד פישר היה היועץ המשפטי של תנועת רגבים, ובהנחייתה של שקד כל עמדה שמוגשת לבג''ץ בנושא ההתיישבות עוברת דרכו במטרה להתאימה לעמדת הממשלה.

על פי הדיווח בעיתון, שקד ואנשיה משתתפים בישיבות הנוגעות להתנחלויות, משכתבים מסמכים ונותנים דגשים לעמדות המוצגות מול שופטי בית המשפט העליון.

פרקליט בכיר במחלקת הבג"צים טען כי "זה משהו שיורד לשורש האינטגריטי המקצועי שלנו. אולי אנחנו הופכים להיות מחלקת הבג"צים של הבית היהודי ולא של מדינת ישראל".

פרקליטים אחרים סיפרו ל"הארץ" כי לא אחת נאלצו להטמיע שינויים של השרה שקד בעמדות שכתבו. גורם במשרד המשפטים מתח ביקורת על שקד ואמר "כששרת המשפטים משפיעה על תכנים של תשובות שמוגשות לבג"ץ, יש עם זה בעיה, במיוחד כשנושא זה אינו בסמכותה.

"זה כמו שיעקב ליצמן, מתוקף תפקידו כשר הבריאות, יבקש לקבל אליו תשובות בג"צים בנושא התחבורה בשבת", טען הגורם שצוטט בעיתון.

בתגובה לטענות מסרה שרת המשפטים שקד לערוץ 7 כי "הפרקליטות, בהיותה מייצגת את עמדות הממשלה לפני ביהמ''ש העליון בשבתו כבג''ץ, איננה פועלת כגוף עצמאי אלא כפופה למדיניות הממשלה כפי שבאה לידי ביטוי בהנחיות השרים.

''למחלקת הבג''צים אין ולא יכולה להיות עמדה עצמאית ככל שהדברים נוגעים למדיניות בענייני התיישבות ביו״ש או בענייני מדיניות אחרים. על כן, מעורבות הדרג הנבחר או מי מטעמו לא זו בלבד שאינה פסולה, היא אף מתחייבת", הסבירה.