דעה
מבאישים את ריחו של הציבור החרדי

אם להפגנות היתה סיבה, היינו מנסים להבין. אבל כשמדובר בפורעי חוק שבאים להצדיק עבירות על החוק בשם התורה - התוצאה היא 'חילול השם'.

ניצן קידר , ל' בתשרי תשע"ח

הפגנות הפלג הירושלמי
הפגנות הפלג הירושלמי
Photo by Maor Kinsbursky/Flash90

צעקות, זעקות, אלימות, התנגשויות, אברכים, צבא, כבישים חסומים. המון מילים שהפכו לשגרת ימינו באחרונה והגיע הזמן להוריד אותן מסדר היום.

'הפלג הירושלמי' הוא לא כל הציבור החרדי. הוא מיעוט. ודאי שפחות מ-10% מתוך הציבור. מתוכם אלו שיוצאים ומפגינים ברחובות ומפריעים לשגרת חיינו הם אחוז נמוך עוד יותר.

ומדוע הם מפריעים? לא כי גייסו אותם בכפייה. אלא בגלל שהם מסרבים לבוא לצו הראשון ולהצהיר שתורתם אומנותם. הווי אומר, שכשאנשי 'הפלג' רוצים לצאת לחו"ל הם יגיעו למשרד הפנים כדי להוציא דרכון. כשירצו קצבה הם יגשו לביטוח הלאומי.

אבל כשזה מגיע לצבא, וכשמדובר ממש בהתייצבות של כמה דקות כדי לחתום על מסמך - זה כבר פגיעה בקודשי ישראל. זה מצדיק לשתק כבישים והוויה.

האם זו המציאות? במהלך כתבה שהכנתי לפני כמה שבועות, שמעתי אנשים, שאי אפשר לומר שהם אינם חלק מן הציבור החרדי, שסיפרו כיצד ישיבות מארגנות נסיעה קבוצתית לבקו"ם, לקצר את התהליך הביורוקרטי זה ולגמור איתו.

זאת אומרת, שההתרסה כאן נועדה נטו כדי להתריס. שהרי, אם היה מדובר בטענה צודקת - היכן רוב הציבור החרדי? היכן החסידויות? היכן בני הישיבות הספרדיות?

'הפלג הירושלמי' נולד ממרד. אחרי פטירתו של הרב יוסף שלום אלישיב זצ"ל, גדול הדור הליטאי הבלתי מעורער, ממשיך דרכו הטבעי היה הרב אהרון לייב שטיינמן. אלו שלא השלימו עם מנהיגותו המליכו עליהם את הרב שמואל אויערבך.

אותם מורדים, נהנים בשמחה מתקציבי המדינה וממוסדותיה - עד שזה מגיע לצבא ומתחבאים מאחורי ההסבר "ועשית ככל אשר יורוך". זה לא ממש הגיוני.

לאותם מורדים, 'הפלג הירושלמי' שמבאישים את ריחו של הציבור החרדי לחינם, צריך להזכיר מה היה לפני שקמה מדינה יהודית וצבא יהודי. אם הפגנות כאלה היו נערכות בארץ אחרת, שבה שולטים הגויים, התגובה של הפריץ או השלטונות היתה קשה הרבה יותר וסלחנית פחות.

אבל כאן, כשהשלטון הוא של אחיהם היהודים, הכל מותר. לחסום כביש, להכות שוטרות - והכל בשם מה? חוסר הסכמה לחתום על מסמך? בשם התורה? בעיני רבים זה פשוט 'חילול השם'.

גם הטענה שבנכים המשטרה נוהגת בצורה אחרת, גובלת בטמטום. הנכים מפגינים על האפשרות שלהם לחיות. על הניסיון שלהם לקבל קצת יותר בשל מצבם. 'הפלג הירושלמי' גם יוצר בעיה וגם מפגין בגללה.

המשטרה צריכה פעם אחת לנקוט באמת באפס סבלנות. הציבור החרדי סובל מאותו 'פלג'. זכורים גם האיומים האלימים על מפרסמים כדי שיפרסמו בעיתון שלהם.

ההגדרה החרדית לאנשים כאלה היא 'סיקריקים' - קיצוניים שאינם מעידים על עדה שלמה. המשטרה צריכה להתייחס אליהם בהתאם. כפורעי חוק, שמפגינים לא לשם מטרה צודקת, אלא כדי לעבור על חוקי המדינה. חוץ מהם היש גורם אחד, כולל בציבור החרדי, שרואה לגייטמציה להפגנות ולמחאות הללו?

דיכוי חסרות פשרות של המחאה הזו, יבהיר ל'פלג' את מקומו - הרחק מהקונצנזוס - במקום שנמצא או אולי עובר את הסף הפלילי.