בוקר חגיגי - פחות עו"ד יותר מהנדסים

לכבוד פתיחת שנת הלימודים האקדמית סיפר שר החינוך בישיבת הממשלה על מגמה של שינוי. "ירדנו במספר המשפטנים ועלינו במספר המהנדסים".

חזקי ברוך , ב' בחשון תשע"ח

נפתלי בנט
נפתלי בנט
Photo by Tomer Neuberg/Flash90

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט בירך על פתיחת שנת הלימודים האקדמית ובישר כי פחות סטודנטים מעדיפים ללמוד משפטים.

"עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית אני יכול לבשר על כך שהצלחנו לעמוד במשימה גדולה שהצבנו לפני שנתיים וחצי - להכשיר פחות עורכי דין ויותר מהנדסים במדינת ישראל", אמר בנט, "תראו יש לנו עודף עצום במשפטנים במדינת ישראל היחס הגבוה ביותר בעולם על כל 150 איש יש עורך דין בישראל, לצד זה יש לנו מחסור עצום במהנדסים. ובכל זאת במשך שנים מערכת ההשכלה הגבוהה המשיכה להנפיק להכשיר הרבה יותר מדי עורכי דין".

"היום אני יכול לדווח על כך שלראשונה ירדנו בצורה דרמטית מאזור ה-16,000 לאזור ה-13,000 במשך השנתיים וחצי האחרונות בד בבד עם עלייה דרמטית במספר הלומדים הנדסה ומקצועות הייטק מ-24,000 ל-29,000. זה מתחבר עם המהפכה שאנחנו עושים גם בגיל התיכון של הכפלת מספר מסיימי חמש יחידות מתמטיקה. תדמיינו מעין צינור: הרחבנו את הצינור התיכוני ועכשיו הרחבנו גם את הצינור באקדמיה".

"אני קורא מכאן לצעירי ישראל לבחור במקצועות מבטיחים במיוחד בתחום ההייטק, אבל רק אלא גם במקצועות מדעי הרוח אנחנו צרכים עוצמה גדולה גם בעניין הזה. אני גם מודע לקשיים של הסגל הבכיר במכללות ואנחנו מטפלים בזה גם בשעות אלה הות"ת והמל"ג יחד עם האוצר, ואני משוכנע שנגיע לפיתרון.

לא במקרה מדינת ישראל היא אחת המדינות המשכילות בעולם,אנחנו במקום הרביעי בעולם באחוז המחזיקים בתואר אקדמי ואנחנו צריכים להיות גאים בסטודנטים שלנו. אני רוצה להודות ליו"ר הות"ת פרופסור יפה זילברשץ ליו"ר התאחדות הסטודנטים שעובד איתנו בשיתוף פעולה מצוין, מר רם שפע

בשם ממשלת ישראל אני מברך את מאות אלפי הסטודנטים המרצים במכללות ובאוניברסיטאות יהודים, ערבים, דרוזים, חרדים, נשים וגברים, במדעי הרוח והחברה, בהייטק ובמדעים, ברפואה וגם במשפטים: שנת לימודים פוריה ומוצלחת".