מי הוא עריק ומי הוא משתמט?

השתמטות, עריקות סדיר, עריקות בקו"ם, היעדר מן השירות, נפקדות, עריקות מילואים ועוד - מה בעצם העבירה ומה היא חומרתה?

עו"ד שי רודה , ב' בחשון תשע"ח

מעצר עריקים
מעצר עריקים
עורך דין צבאי – שי רודה

ודאי לא פעם שמעתם את המושג עריק או משתמט והבנתם שמדובר בחייל שנעדר מהשירות הצבאי.

האמת שלא תמיד הבנתם פרט לעובדה כי מדובר בעבירה צבאית מה חומרתה ומה משמעותה.

אם כן, מדובר בעבירות שכל חייל שמבצע אותן עלול להישפט וניתן להגיש נגדו כתב אישום. חוליית עריקים ונפקדים בפרקליטות הצבאית היא הגוף הממונה, וחיילים נשפטים בבית הדין הצבאי.

ביולי 2017 בוצע שינוי רציני בפרקליטות הצבאית, בכל מה שקשור לענישה שנוגעת להשתמטות, עריקות סדיר, עריקות בקו"ם, היעדר מן השירות, נפקדות, עריקות מילואים. כך שכל מדיניות העמדת לדין בגין אלו שונו. אך לפני שנחשוף את השינויים נספק כמה הסברים ופירושים אודות האשמות של עריקות או נפקדות ומה זה בכלל עבירת העדר מן השירות?

עבירות היעדרויות שירות

משתמט משירות צבאי: כל מי שלא הגיע לגיוס חובה או מי שלא הגיע להתייצב ביום הגיוס המיועד לפי צו הגיוס או צו כללי אחר שפוקד עליו להתגייס, הוא נחשב למשתמט או משתמטת.

עריק בקו"ם נחשב לחייל שלמעשה כבר החל את ההיעדרות שלו במהלך כל ההליכים לצורך קליטתו על ידי רשויות הצבא ולאחר הגיוס שלו בפועל, בעת שהוא מוצב בבקו"ם, או ליד.

עריק סדיר משמעותו חייל שהתגייס לצה"ל, השלים את כל הליכי החיול ולכן הוא לא נחשב ל- "עריק בקו"ם", הוא ידווח על מי שהוצב ביחידתו והחל את השירות הצבאי הסדיר שלו ולכן יחשב לעריק סדיר.

עריק מילואים הוא חייל שהוא חלק ממערך המילואים של הצבא והוא לא הגיע להתייצב בשירות זה למרות שנקרא על פי צו מילואים.

מעצר עריקים
עורך דין צבאי – שי רודה

מדיניות העמדה לדין היום

משתמט שלא הגיע ליום הגיוס שלו יותר מ-540 יום, יוגש נגדו כתב אישום לבית הדין הצבאי. במידה והגיע קודם למספר ימים אלה יישפט על ידי קצין שיפוט בכיר בבקו"ם.

עריק בקו"ם שנעדר מעל 180 יום יוגש נגדו כתב אישום גם כן. על תקופה פחותה מימים אלה, הוא יישפט כעריק על ידי קצין שיפוט בכיר.

עריק שהוא סדיר ונעדר מהיחידה שלו מעל למאה יום במצטבר יוגש נגדו כתב אישום גם כן, אך אם נעדר פחות מכמות ימים אלה החייל יישפט ביחידה ע"י קצין בכיר מהיחידה.

עריק מילואים שלא הגיע לשירות מעל שנתיים מהיום שהיה צריך להתייצב, יוגש נגדו כתב אישום, על תקופה שהיא פחות משנתיים, הוא יישפט על ידי המפקד ביחידה שלו.

היעדר מהשירות או עריקה?

עריקה מהצבא היא עבירה שמיוחסת לסעיף מספר 92 בחוק השיפוט הצבאי, לשנת 1955. מדובר בעצם בעבירה שנחשבת כהיעדרות מהשירות מתוך כוונה שלא לא לחזור כלל לשירות הצבאי ממניעים אישיים.

הגשה של כתב אישום בעבירה של עריקה מסוג זה עלולה לגרור ענישה הרבה יותר חמורה מרמת הענישה שנהוג לתת. בנוסף, מי שנעדר מהשירות שלו לתקופה שעולה מעל שלוש שנים ואם בעבר כבר נשפט בבית המשפט הצבאי בעבירה דומה יוגש נגדו כתב אישום בעבירה בגין עריקה.

עורך דין צבאי – שי רודה

חשוב לדעת

בכל עבירה של היעדרות מהשירות הצבאי, סדיר, שירות מילואים או כל סוג של עבירה שנחשבת לעריקה, לא כדאי לפנות להתייעצות עם עורך דין אזרחי פלילי, אלא חשוב מאוד לפנות ולהתייעץ עם עורך דין צבאי שמכיר את התחום המשפט הצבאי טוב, עורך דין שעסק בעברו בכמה וכמה תיקים דומים למקרה הספציפי, שמכיר את הנחיות התביעה הצבאית ויודע כיצד לגשת לכל תיק ולהצליח לסייע כמה שניתן לחייל מולו, שכן מדובר בעבירה שהיא פלילית וייחודית לצבא, עבירה שאין לה שום מקבילה בדין הפלילי שהוא אזרחי.

מאמר זה נכתב ע"י עורך דין צבאי שי רודה