היהודי שעשוי להפציץ את צפון קוריאה

ראש מטה חיל האוויר של ארה"ב, הגנרל דיוויד גולדפיין, אחראי בין היתר על צי המפציצים שעשויים להיכנס לכוננות הפצצה בקרוב.

גיא כהן , ג' בחשון תשע"ח

הגנרל דיוויד גולדפיין
הגנרל דיוויד גולדפיין
צילום: חיל האוויר של ארה"ב

מכל היהודים בעולם, זה ששולט בכוח האש הגדול ביותר אינו בהכרח בנימין נתניהו, או מפקד חיל האוויר הנוכחי של ישראל. נראה כי זהו דווקא ראש המטה של חיל האוויר של ארה"ב, הגנרל דיוויד גולדפיין.

גולדפיין הוא היהודי השני שמחזיק במשרה הרמה, והראשון שהיה טייס קרב לפני כן.

היהודי הראשון שמילא את המשרה הרמה הוא הגנרל נורטון שוורץ, שפיקד על החיל בשנים 2008-2012. שוורץ היה טייס מסוקים ומטוסי הובלה.

התקשורת בארה"ב מצטטת את גולדפיין ביממה האחרונה משום שצי המפציצים הכבדים של ארה"ב החמושים בפצצות גרעין מתכונן למצב של כוננות המראה 24 שעות ביממה, על רקע המתח מול צפון קוריאה. פירוש הדבר שכל 76 מטוסי ה-B52 יהיו מוכנים להמריא בכל רגע למשימות הפצצה.

לפני מינויו לראש המטה של חיל האוויר, שימש גולדפיין בן ה-58 כעוזרו של יו"ר המטות המשולבים.

גולדפיין הוסמך לקצונה ב-1983 ומאז מילא תפקידי פיקוד בכירים שונים בחיל האוויר של ארה"ב, על אדמת ארה"ב ובאירופה, ונטל חלק במלחמת המפרץ ב-1991. במלחמה בבוסניה שירת כמפקד טייסת הקרב ה-555, והוביל את היחידה שלו כטייס F-16. מטוסו הופל על ידי סוללת נ"מ ב-2 במאי, 1999, מעל מערב סרביה, אך הוא חולץ על ידי מסוק של נאט"ו בטרם הצליחו חיילי האוייב לאתר אותו.

לגולדפיין דרגת Command Pilot, הדירוג הגבוה ביותר בחיל האוויר של ארה"ב, המוענק למי שצבר לפחות 15 שנות טיסה ו-3,000 שעות טיסה.