"עד שיישרף ילד, אף אחד לא יתעורר"

ח"כ מוטי יוגב מזהיר מהעיכוב בהעברת התקציב לרכישת אוטובוסים ממוגנים להסעת ילדים ביהודה ושומרון. "זו שערורייה שכך דברים מתנהלים".

חזקי ברוך , ד' בחשון תשע"ח

אוטובוס תלמידים שעלה באש ליד פסגות
אוטובוס תלמידים שעלה באש ליד פסגות
צילום: המועצה האזורית בנימין

"עד שילד יישרף אף אחד לא יתעורר"

צי האוטובוסים הממוגנים ביהודה ושומרון נמצא בקריסה, והכסף הדרוש לחידושו מעוכב בוועדת הכספים.

בשנה האחרונה עלו באש ארבעה אוטובוסים שהסיעו תלמידים למסגרות חינוך, ואוטובוסים נוספים איבדו את בלמיהם באמצע הנסיעה. בנס הסתיימו האירועים ללא נפגעים בנפש.

יו"ר ועדת המשנה לענייני יו"ש, חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי), מקדם זמן רב את נושא תקצוב המימון לרכישת האוטובוסים, ולדבריו מדובר בסכנה מיידית.

"כ-185 אוטובוסים עברו כבר 15 שנים על הכביש עם צבירה של כמיליון וחצי קילומטרים לכל אוטובוס, והם אינם עומדים בשום סטנדרט בטיחותי וביטחוני כאחד", מזהיר יוגב. "זו שערורייה שכך הדברים מתנהלים, זו סכנת חיים מוחשית והפקרות ביטחונית ובטיחותית. מי יתן את הדין כאשר ילד יישרף ח"ו למות באוטובוס? האם רק אז מישהו יתעורר?".

למרות הנתונים הקשים והסכנה המוחשית, 45 מיליון שהובטחו כהבטחה קואליציונית באופן מיידי לטובת תחזוקת ושדרוג צי האוטובוסים, תקועים כבר חודשים ארוכים.

לפני כחצי שנה אושרה העברה התקציבית במשרד האוצר, ולמרות זאת הכסף תקוע בשל התנגדות ועדת הכספים לאשרו באופן נפרד משורת העברות תקציביות נוספות.

לדברי חבר הכנסת יוגב, "אי העברת התקציב, מעבר לבעיות הביטחוניות והבטיחותיות, תעצור את פסי הייצור במפעלי הארגז ומרכבים ותתקע את היכולת לחדש את צי האוטובוסים".

לפני כחודשיים הורה ראש הממשלה ליו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, לפתור את הבעיה, אך שר האוצר סירב להפריד את הסכום מה'פלט' ולהגישו בנפרד לאישור ועדת הכספים.

עם חידוש מושב החורף של הכנסת, פנה ח"כ יוגב פנה לשר החינוך נפתלי בנט ולמשרד ראש הממשלה בדרישה לממש את ההסכם הקואליציוני בעניין ולטפל לאלתר בנושא ביטחוני ובטיחותי זה.