הילולת רחל: "עליה במתפללים"

הוועדה לפניות הציבור בכנסת קיימה דיון היערכות לקראת הילולת רחל אמנו במתחם הקבר בבית לחם.

חיים לב , ד' בחשון תשע"ח

קבר רחל
קבר רחל
צילום: דובר צה"ל

הוועדה לפניות ציבור בכנסת קיימה היום (שלישי) דיון היערכות לקראת הילולת רחל אמנו.

יו"ר הוועדה, ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) הסביר כי "מטרת הישיבה היא להבטיח את זרימת המתפללים בצורה בטוחה ככל האפשר, לא ליצור עומסים. כמו כן לוודא במידה ויווצרו עומסים חריגים במקום בשעות מסוימות, הגורמים האחראים לאירוע ידעו לתת את המענה היעיל והמהיר ביותר למתפללים".

יוסף שוינגר, מנכ"ל המקומות הקדושים, הבהיר במהלך הדיון, "אנחנו לא מתערבים בהיבט התנועתי אלא פועלים תחת משטרת ישראל. קורה שיש לחצים של מספר שעות. אסור לשכוח שלקבר רחל ככל ששיפצנו את האתר, מגיעים יותר אנשים אבל הוא לא יכול להכיל בזמן נתון יותר מ-800 איש. אי אפשר לקלוט יותר מיזה ולכן לפעמים הציבור צריך להתאזר בסבלנות ולחכות. בסוף הכל בא על חשבון המתפללים, לפעמים בעזרת נשים אנחנו מאיצים בהן להזדרז כדי לפנות מקום לבאות אחריהן".

נצ"מ משה פינצי, סגן מפקד מרחב קדם סיפר כי המשטרה נמצאת אחרי עבודת מטה סדורה תוך תיאום עם כלל הגורמים. "אנחנו מודעים לכל ההיבטים וגם לרגישות של האירוע. נושא הבטיחות הוא בראש ובראשונה. השיטה תהיה ויסות המתפללים, אנחנו רוצים שלא יווצר מצב של דוחק. יש עלייה בכמות האנשים שמגיעים. בשנה שעברה הגיעו 75,000 אני מעריך שהשנה תגיע אותה כמות אם לא יותר".

"אנחנו נערכים גם לאירוע חירום חלילה. הדרך הכי טובה להכניס את כמות האנשים הזו זה בשאטלים. אי אפשר לשלב תנועה רגלית, זה יסכן את האוכלוסייה. אנחנו לא מקובעים ושומרים על גמישות בהתאם לאירועים", אמר פינצי.

סנ"צ שימי מרציאנו הבהיר כי המשטרה לא מאפשרת לכלי רכב פרטיים להגיע למתחם האירוע. "לכן יש חשיבות לפרסם לקהל הרחב להגיע לחניונים המסודרים שם יחכו להם אוטובוסים של אגד. כמו כן עדיף להגיע בשעות הבוקר ולא שכולם יגיעו יחד בשעות הצהריים".

יצחק רודיך, מתאם מגזר חרדי באגד אמר כי השנה צפויה רגיעה. "אנחנו הרבה יותר רגועים השנה מאשר בשנים קודמות. השנה אנחנו מביאים אוטובוסים ריקים שיוכלו להוציא אנשים כשיש קיבולת גדולה יותר ממה שצריך".

ישראל אפרייט, קצין תחבורה של יהודה ושומרוןציין כי "כל המקום הזה הוא על פי צו תפיסה צבאי, המקום לא נבנה כדי להכיל כל כך הרבה אנשים. צריך להתאים את התשתיות. צריך להסדיר ולהתאים את המקום לכך. המקום הזה לא מותאם לאוטובוסים. ההמלצה שלי היא לעשות שם את מודל מירון של הליכה רגלית, כי השטח לא בנוי לרכב ממונע".

יו"ר הוועדה ח"כ הרב אייכלר אמר בסוף הדיון כי "הוועדה מברכת על הפקת הלקחים ומקווה שהשנה הכל יזרום באופן מסודר. הוועדה מבקשת לפרסם לציבור דרכי הגעה להילולה שמי שמעוניין להגיע ידע שלא ניתן להגיע ברכב פרטי".