16 שנים לרצח גנדי
נתניהו: לא ניתן לטשטש את מורשת גנדי

ראש הממשלה בדיון המיוחד לזכרו של השר שנרצח בידי מחבלים: "יש ניסיון ברור לטשטש את מורשתו של גנדי - לא ניתן לזה לקרות".

חזקי ברוך , ד' בחשון תשע"ח

ישיבה מיוחדת בכנסת
ישיבה מיוחדת בכנסת
צילום: קובי גדעון / לע"מ

הכנסת מציינת אחר הצהריים (שלישי) בישיבה מיוחדת 16 שנים לרצח השר רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבה, "על עשייתו רבת השנים של גנדי למען מדינת ישראל היו מי שביקשו לאחרונה להטיל צל. הטענות שהועלו נגדו הכאיבו לכולנו לכל מי שהכיר והוקיר את מעשיו הגדולים, אבל לפני הכל הכאיבו לכם בני המשפחה וליעל ז"ל משום שמגנדי נבצר להגן על שמו הטוב, להשמיע את האמת שלו.

מעמד צד אחד נשמע והצד השני איננו, אבל הדבר הזה גם לווה בניסיון ברור לטשטש, או למחוק אפילו, את זכויותיו של גנדי ואת מורשתו של גנדי, וזה פשוט לא יקרה כי לא ניתן לזה לקרות. לא ניתן למחוק בהינף יד באמצעות חרמות ובאמצעים כאלה ואחרים את זכויותיו החשובות של גנדי. המאבק על הקמת המדינה, בהבטחת ביטחונה והתפתחותה של המדינה וטיפוח אהבת הארץ שלנו".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר כי "המרצחים בני העוולה לא הזדמנו במקרה לקומה השמינית של מלון האייט. הם ראו ברחבעם זאבי סמל לכל השנוא עליהם: יהודי, ישראלי, פטריוט, לוחם ללא חָת, מלח הארץ".

"גנדי היה קרבן לשנאת יהודים וּלְשֹנאת ישראל, לטרור שמבקש להטיל אימה על הציבור היהודי בישראל ובכל העולם. טרור שאינו מבחין בין איש לאישה ובין נער לזקן – וראה בו, בגנדי, מטרה מיוחדת. אנחנו מרכינים היום ראש לזכר אדם שהקדיש את כל חייו למען הגנת המולדת", הוסיף אדלשטיין.

לדבריו, "גנדי היה אחד המפקדים הנועזים בתולדות צה"ל. את דרכו החל בפלמ"ח והיה בין היתר יועץ ראש הממשלה יצחק רבין לענייני מודיעין וּלטרור, אלוף פיקוד המרכז וראש אגף המבצעים. על שמו של גנדי רשומים עשרות מרדפים נגד מסתננים בבקעת הירדן. כנגדן, שמו מונצח היום בעשרות מקומות ברחבי הארץ: גשרים, יישובים וגנים ציבוריים. אלו לא יניחו לנו לעולם לשכוח את פועלו המבורך. גנדי נמנה עם קבוצה מובחרת של אנשים שצמחו יד ביד עם מדינת ישראל, שסללו את דרכה ברוחם ובעשייתם".

אדלשטיין הוסיף כי "חלקים ממורשתו היו ועודם שנויים במחלוקת ציבורית – אבל חלקים אחרים חדרו אל לב הקונצנזוס. הוא היה מאלו שקבעו את הכלל: לא משאירים פצועים בשטח. לא זונחים חייל שנפל בשבי. כולנו זוכרים איך בכל מקום אליו הלך, התנוססה מעל חולצתו דסקית עם שמות החיילים השבויים, המזכירה לעצמו ולנו את גורלם, את מחויבותנו למענם. הוא נדר, כי לא יסיר את הדסקית עד שישוחרר אחרון השבויים והנעדרים. הוא לא זכה לכך. אך זוהי צוואתו, אותה הוא הניח לנו להשלים".

"לצערי, מאז שנרצח הצטרפו עוד שמות לרשימת השבויים. את חלקם כבר הצלחנו להשיב הביתה, אחרים עוד מחכים שנעשה זאת. בהתאם לרוחו של גנדי – רוח הנאמנות הבלתי מתפשרת, המחויבות המוחלטת והדבקות במשימה – אנחנו נעשה כדי לעמוד במשימה הזו", סיכם אדלשטיין.