תערוכה: שון גלדוול / 1,000 סוסים

סוסי הוויילר (Waler) שלקחו חלק בקרב באר שבע הובאו עם החיילים לאחר שהוכשרו במדבריות אוסטרליה לתנאי המדבר.

קובי פינקלר , ה' בחשון תשע"ח

1000 סוסים
1000 סוסים
צילום: יחצ

בעקבות האירוע ההיסטורי הגדול סביב 100 שנה למלחמת חיל הפרשים, יוצא לדרך הפרויקט של שון גלדוול, שנרקם סביב האירוע ההיסטורי ב-31 באוקטובר 1917 כשחיל הפרשים האוסטרלי הביס את הצבא העות'מאני, מהלך שהביא לכיבוש הארץ על ידי הבריטים.

הקרב נחשב לאירוע הצבאי החשוב האחרון בו השתתף באופן פעיל חיל פרשים על סוסים וזה היה בסיס העבודה לתערוכה.

העבודות המוצגות במוזיאון תל אביב, מתמקדות לא בקרב עצמו אלא בגיבורי המשנה שלו: הסוסים. סוסי הוויילר (Waler) שלקחו חלק בקרב באר שבע הובאו עם החיילים לאחר שהוכשרו במדבריות אוסטרליה לתנאי המדבר הצפויים להם באסיה ובאפריקה. לגלדוול יש עניין ממושך בסוס, במקומו בהיסטוריה ובתרבות ובאופן שבו הוא נקשר למיתוסים של מלחמה, גבורה וגבריות. הוא עוסק גם בתחליפים מודרניים אפשריים לסוס כמו סקטבורד, אופניים או אופנוע ובמוטיב סכנת המוות הכרוכה ברכיבה עליהם.

העבודות מבוססות על תצלומים שצולמו באוסטרליה ובישראל ובמרכזן מחזור חיים של סוס מלידה ועד זקנה. הגיבור הראשי הוא סוס יליד הנגב המצולם באזור שבו התרחש הקרב לפני מאה שנה, לצד האנדרטות שהוקמו לזכרו וכן באנדרטה לחטיבת נגב השכנה. הצילומים מוקרנים כעבודות וידאו ודרך משקפי מציאות מדומה. כמו כן מוצגת הדפסה תלת ממדית המבוססת על סריקה של פסל רומי של סוס ורוכבו, שניהם שבורים חלקית. הניסיון של גלדוול להסיט את נקודת המבט מהאדם אל הסוס, פותחת פתח לחשיבה רחבה על יחסי האדם עם הטבע המתקיימים על הטווח שבין ניצול, ביות, אמפתיה והערצה.

שון גלדוול הוא מהבולטים באמני אוסטרליה בני זמננו. (נולד ב־ 1972 בסידני, חי בלונדון). הוא יוצר בוידיאו, מציאות מדומה, צילום, פיסול, מיצב וציור.

המוסד האוסטרלי להנצחת מלחמות מינה את גלדוול ב־ 2009 ל'אמן מלחמה רשמי', על מנת שילווה את פעילות הכוחות אוסטרליים באפגניסטן ובמזרח התיכון. הוא נשלח לעיר טארין־קוט שבחבל אורוזגן באפגניסטן ולבסיס זמני במדבר כווית. העבודות שיצר בנסיעות אלה בוחנות את הבעייתיות האתית של תפקיד המצלמה בשטח אש בימינו, לנוכח המיידיות שבה מועלות תמונות משדה הקרב לרשת והיקף התופעה.