יומני היקר
גויס כל הסכום לחשיפת יומני השופטים

בתוך יומיים תרם הציבור את כל הסכום שדרשה הנהלת בתי המשפט כדי לחשוף את יומניהם של שופטי בית המשפט העליון.

ערוץ 7 , ה' בחשון תשע"ח

המימון הושלם
המימון הושלם
צילום מסך

קמפיין מימון ההמונים לחשיפת היומנים של שופטי בית המשפט העליון ושל ארבעה משנים ליועץ המשפטי לממשלה נחל הצלחה יוצאת דופן.

התנועה למשילות ודמוקרטיה שיזמה את הפנייה לשופטים וליועמ''שים פנתה לציבור בקמפיין מימון המונים כדי לגייס את הסכום.

יומיים בלבד חלפו והציבור השלים את היעד כשתרם כ-25,000 שקלים, 101% מהסכום שנדרש למשימת השקיפות.

במסגרת חוק חופש המידע פנתה התנועה למשילות ודמוקרטיה לפני מספר חודשים לשופטי בית המשפט העליון ולארבעה מהמשנים ליועץ המשפטי לממשלה: דינה זילבר, ארז קמיניץ, רז נזרי ואבי ליכט בדרישה לקבל לידיה את היומנים ולוחות הזמנים שלהם.

מהנשיאה היוצאת מרים נאור ומהנשיאה הנכנסת אסתר חיות ביקשה התנועה גם פירוט מועדי שיחות ומפגשים עם שרי ממשלה, עם נשיאי בית המשפט העליון בדימוס ועם עיתונאים מהארץ ומחו"ל, זאת החל מינואר 2016 ועד לחודש יולי 2017.

הנהלת בתי המשפט השיבה לתנועה כי עבור מסירת יומני השופטים בעליון היא דורשת למעלה מ-18,000 שקלים. תשובה דומה סיפקו המשנים ליועמ"ש שדרשו לא פחות מ-6,630 שקלים עבור העברת המידע. בהנהלת בתי המשפט הסבירו כי נדרשות למעלה מ-600 שעות עבודה כדי להכין את החומר לעיון הציבור.

הבקשה לשקיפות באה על רקע פסיקת בית המשפט העליון לפני כשלשה חודשים כי על ראש הממשלה נתניהו להעביר לידי העיתונאי רביב דרוקר את מועדי השיחות שקיים עם בכירי העיתון ישראל היום שלדון אדלסון ועמוס רגב. השופטים הדגישו בפסק הדין את חשיבותו של האינטרס הציבורי בחשיפת המידע שגובר לדבריהם על הזכות לפרטיות של שלדון ורגב.

בתנועה למשילות ודמוקרטיה שבעי רצון מהתגייסות הציבור לתשלום עבור היומנים והמידע ובמהלך היום יעבירו את הסכום להנהלת בתי המשפט ולמשרד המשפטים כדי שאלה יכינו את היומנים.

מנהל התנועה יהודה עמרני אומר כי "השופטים והמשנים ליועמ"ש לממשלה ניסו להרחיק אותנו מהמידע והציבו חסם כלכלי בפני השקיפות שלהם לציבור. אלא שהמידע הזה שייך לציבור שנרתם במהירות לשם השגת היומנים. מאות אנשים נענו לקמפיין מימון ההמונים שפתחנו ופתחו את הכיס".

עמרני אומר עוד כי ''הציבור לא מוכן לקבל מצב בו דווקא שופטי בית המשפט העליון והמשנים ליועמ"ש מחילים על כולם סטנדרטים גבוהים של שקיפות וטוהר מידות, אך הם עצמם לא עומדים בהם".

עו"ד זאב לב המרכז את תחום חופש המידע בתנועה אומר כי "זו אינה הפעם הראשונה בה אנו נתקלים בקשיים לקבל מידע מבית המשפט העליון, גם כאשר המענה מחוייב על פי חוק חופש המידע. נקווה שהמסר הציבורי יעבור גם לשופטים שמעתה יתייחסו בצורה הוגנת יותר לתחום השקיפות והמנהל התקין".

הנהלת בית המשפט עדכנה את התנועה למשילות ודמוקרטיה כי גם לאחר גיוס הסכום הדרוש, הטיפול בבקשה יארך עוד זמן רב, בשל הצורך בהכנת היומנים לקראת פרסומם.