בארגון חוננו מתריעים: "מדרון חלקלק"

כחלק מ"חוק הטרור", יוענקו לשב"כ סמכויות להוצאת צווים מנהליים ללא בקרה. ''במציאות בשטח, הצווים הללו מופנים כלפי יהודים''.

שמעון כהן , ה' בחשון תשע"ח

שב"כ. ארכיון
שב"כ. ארכיון
צילום: פלאש 90

ועדת החוקה של הכנסת דנה היום (רביעי) ב"חוק הטרור", שבין היתר מרחיב את סמכויות שב"כ בדבר הוצאת צווים מנהליים וצמצום הביקורת השיפוטי על הארגון.

בארגון 'חננו' מתנגדים להצעה. עו"ד חיים בלייכר מסביר בערוץ 7 מדוע.

כבר בראשית דבריו מבהיר עו"ד בלייכר כי ארגונו תומך במתן מלוא הכוח והסמכות לשב"כ בפעילותו נגד הטרור וסיכולו, ואולם התנגדות מתמקדת בסעיף אחד הנוגע להוצאת צווים מנהליים.

כדי להבין את מהותה של ההתנגדות הוא מסביר: "יש שני סוגי צווים, צו מעצר מנהלי וצווי הגבלה מנהליים. צווי מעצר מנהליים כוללים מעצר של אדם ללא משפט בצורה מנהלית וצו הגבלה אומר שבלי משפט משיתים על אדם הגבלות שונות כמו מעצרי בית, איסור יצירת קשר, איסור יציאה מישוב מסוים ועוד. לגבי הסעיף הזה של צווי מעצר יש דיון פתוח בגלל בעייתיות הפגיעה בזכויות האזרח".

מוסיף עו"ד בלייכר ומבהיר כי בחינה מעשית של המציאות מלמדת שקיימת חלוקה ברורה. בעוד צווי מעצר ממוקדים במניעת אירועי טרור חמורים של מחבלים, הרי שצווי הגבלה מיועדים בדרך כלל ליהודים שיש מהם חשש שיעוררו הפרות סדר שאולי בעתיד יגרמו לסכנה.

"בהצעת החוק מבקשים לייצר מגבלות וביקורות בהוצאת צו מעצר מינהלי, ולעומת זאת בצווי ההגבלה היועמ"שים של הממשלה ומשרד הביטחון ביקשו למנוע ביקורת על הצווים האלה ולמנוע את ההגבלות האלה בצורה דרקונית. כך נוצר מצב אבסורדי שבו הטרור הערבי זוכה להגנה חזקה של החוק". זאת לעומת הטלת מגבלות ללא ביקורת סבירה על מי שכל החשש ממנו מתמקד בהפרות סדר וכיוצא באלה.

"החוק כללי ומדבר על יהודים וערבים כאחד. הבעיה נוצרת כתוצאה מכך שבמציאות בשטח, הצווים הללו מופנים כלפי יהודים. ראינו מצב משונה שכאשר מדובר בצווי מעצר חברי הכנסת של השמאל והערבים עמדו על רגליים אחוריות למנוע מתן צווים ללא איזונים וללא ביקורת, וכאשר מדובר בצווי הגבלה כולם נאלמו ואף אחד לא דורש הגנה סבירה על כך. זה נובע מכך שהצווים הללו מופנים כלפי יהודים, כי מול טרוריסטים מופעלים צווי מעצר".

באשר לחברי הכנסת של הימין אומר בלייכר כי לא תמיד הדברים ברורים להם באופן מלא, ולכן "מטרתנו להדגיש את הסכנה. זה לא עניין של ימין ושמאל אלא זכויות אדם בסיסיות ביותר. אנחנו למדים מהניסיון את החשש ממדרון חלקלק בחוק הזה ועל כך אנחנו מתריעים".