"אנחנו בליבה של מהפכה חברתית"

העובדת הסוציאלית הראשית בישרה לאבות הסובלים מניתוק מילדיהם: השינוי מתרחש, אבל הוא ייקח זמן.

גיל רונן , ו' בחשון תשע"ח

אבא ותינוק (אילוסטרציה)
אבא ותינוק (אילוסטרציה)
Istock

העובדת הסוציאלית הארצית לסדרי דין, רקפת עצמון, בישרה לאבות גרושים הסובלים מניתוק מילדיהם כי במשרדי הממשלה מתרחשת מהפכה ביחס אל שני המינים, אבל הוא ייקח זמן.

עצמון אחראית מתוקף תפקידה על מערך העו"ס לסדרי דין, המטפלות במקרי גירושין. היא דיברה בישיבה של הוועדה לזכויות הילד של הכנסת, בראשות ח"כ יפעת שאשא-ביטון (כולנו), שעסקה בתופעת ניכורם של ילדי גירושין מהוריהם. עצמון אמרה את דבריה בתגובה לדברי ח"כ שאשא-ביטון, על הטייה מגדרית נגד אבות בתוך המערכות השונות שמטפלות במשפחות גירושין.

עצמון הסבירה בתחילת דבריה שהיא "חובבת ים גדולה" ולכן תשתמש בדימוי הלקוח מעולם זה. "אחד הדברים שלימדו אותי זה שספינות קטנות צריכות לזוז מפני ספינות גדולות", סיפרה. "משום שלהזיז ספינה גדולה מהנתיב שלה זה תהליך ארוך וממושך. זה לא סיבוב הגה. זה תהליך שדורש התגייסות ועשייה וסבלנות וזמן. ואני חושבת שאנחנו נמצאים בליבה של מהפכה חברתית שמסיטה ספינה ענקית ממסלולה. ממסלול שאכן ישב על מקומות של תפיסות חברתיות שאנחנו היום תופסים אותן כתפיסות לא נכונות, ואנחנו הולכים לכיוונים אחרים.

"כל העשייה המקצועית שלנו בשירותי הרווחה עושה את הדרך הזאת", קבעה. "וזו דרך. אנחנו בהחלט לוקחים אחריות על החובה שלנו לעשות שינוי בדרך".

"מקסים", העירה ח"כ שאשא-ביטון. "אני חושבת שהאמירה הזאת צריכה להיות הטייטל של כל הדיון הזה, אני אפילו מתרגשת, ההבנה של המערכת שאנחנו צריכים להשתנות היא כבר לעשות חצי דרך. אני מודה על האומץ לומר את הדברים".

עו"ס רונית דרור, יו"ר עמותת 'לצדכם', שהוקמה במיוחד בכדי לסייע לגברים ולאבות, אמרה לאחר הדיון: "אנו ערים מאד לשינוי שחל במשרד הרווחה, כמו הקורסים שעוסקים בגברים בבית הספר המרכזי, הנערכים על ידי מומחים בתחום שאנחנו מעריכים את הידע שלהם. עו"סים רבים לסדרי דין משתפים איתנו פעולה ברמה יומיומית כאשר אנחנו פונים אליהם. אלא שעדיין לא הסתיימה המלאכה, מאחר שהתפיסה השמרנית של להתייחס לגברים ולאבות בתור חשודים מיידיים עדיין נטועה עמוק אצל עו"סים רבים.

"הידע לגבי התמודדות עם ניכור הורי הוא דל ביותר", הוסיפה, "ולצערנו אנחנו גם לא מקבלים תשובות מספקות ופתרונות גם מהפיקוח כשאנחנו פונים אליהם. על אף החלטות הוועדה הבינמשרדית שעסקה בתופעת האלימות במשפחה והחליטה לתקצב טיפול וסיוע לגברים מוכים, עדיין לא נכתבו מכרזים בנושא ואנחנו מתקשים לסייע למאות אבות וגברים שפונים אלינו בכל שנה".

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה