תחנות תרבות

תחנות תרבות והפעם עם בת-גלים שער, 45, אשת חינוך, פעילת ציבור ומחברת הספר 'מה ילד יום'

יוסף ארנפלד , ו' בחשון תשע"ח

בת-גלים שער
בת-גלים שער
צילום: מיכל גלעדי

דמות ספרותית שהיא מקור השראה בשבילך:

סיפורי רבי נחמן הם מקור השראה בשבילי בעומק שלהם, ביכולת לגעת, ברלוונטיות שלהם למציאות של ימינו.

סרט מומלץ:

חומות של תקווה. סיפורו של בנקאי צעיר שמואשם ברצח כפול ונשלח לשני מאסרי עולם, חרף טענתו שהוא חף מפשע. רוב עלילתו של הסרט מתרחשת בין כותלי כלא שושנק, ומתרכזת בהתמודדותו של גיבור הסרט עם המציאות הקשה בבית הסוהר ובתקוותו לצאת לחופשי. הסרט כשמו כן הוא - חיים בין חומות אבל עם הרבה תקווה. יש הרבה מה ללמוד ממנו, לא נס ליחו.

שלושה שירים עבריים מועדפים:

"יד ביד אם רק תיתן לי יד" של עפרה חזה - מוזיקה טובה ומילים נפלאות. "מעלה מעלה" של צביקה פיק - אם כבר מוזיקה, אז עם צביקה פיק באמת אפשר לעוף. "ירושלים שבלב" של אברהם פריד - פשוט אין על אברהם פריד ואין על ירושלים.

קבוצת ווטסאפ מעניינת שאת חברה בה:

"יבנה וחכמיה" - קבוצת ווטסאפ שנולדה לאחר מפגש חברים מבית הספר היסודי הממ"ד 'יבנה' ברמת גן, מפגש שהתרחש בקיץ האחרון, לאחר שרובנו לא שמרנו על קשר במשך 30 שנה. 37 חברים, אומנם כל אחד בחר את דרכו בחיים אבל הנוסטלגיה והחברות המחודשת בין כולם מוכיחים לי עד כמה רב המשותף והמחבר בינינו.

מה מצחיק אותך?

היכולת שלנו לפעמים להסתכל על המציאות מהצד ולצחוק על עצמנו. אנדרדוס למשל, עושים זאת היטב על המגזר שלנו.

לאן היית מפנה תקציב של מיליון דולר בתחום התרבות?

האתגר הלאומי שלנו כיום הוא חיבורים בחברה השסועה והמפולגת. כבר אמרו מומחים ממני שזוהי סכנה קיומית לנו כחברה, ולכן כל עשייה שתורמת לשיח ומקדמת את שיתופי הפעולה בין המגזרים היא ראויה.

הבילוי המועדף עלייך:

קריאת ספר טוב על שפת הים.

הסטטוס הכי מיוחד שהעלית בפייסבוק:

"המטבח של גיל-עד" - קבוצה פתוחה שפעילה כבר שלוש שנים ומבקשת לעשות טוב. יש בה כמעט עשרת אלפים חברים. את הפוסט הראשון העלינו בסמוך לציון יום הולדתו של גיל‑עד, י"ט בטבת, תשע"ה. בע"ה נמשיך במבצע "מתוק בלב" גם השנה, זו שנה הרביעית.

סופר שהיית רוצה לפגוש:

הרב חנן פורת ז"ל - איש אמת, איש אשכולות, אהב את העם והארץ בכל נימי נפשו.

ספר בספרייה שלך:

בימים אלו ממש נמצא בחנויות ספרי החדש 'מה ילד יום' - יומן אישי שלי המתאר את התקופה שראשיתה בח"י הימים, הימים הקשים מנשוא כהווייתם לצד התובנות שנולדו בי באותם ימים ומאפשרות לי גם היום להתמודד עם המציאות המורכבת כל כך לאחר הירצחו של גיל‑עד. הספר מעלה על נס את יכולתו של העם שלנו להיות בטוב, ומקווה שיהיה מעין תזכורת תמידית ליכולת זו גם בימי שגרה.