יותר מסתם אקשן - ביקורת קולנוע

כשהוא כבר בן 63 ג'קי צ'אן ממשיך להדגים יכולות פיזיות מדהימות, אבל גם משחק אמין בתפקיד האב השכול שמחפש את רוצחי בתו

הדר תאנה , ו' בחשון תשע"ח

עלילה שהיא לעיתים אפילו סבוכה מדי. נקמה זרה
עלילה שהיא לעיתים אפילו סבוכה מדי. נקמה זרה
צילום: Christopher Raphael

ל'נקמה זרה' הלכתי סקפטית למדי. סרטי אקשן הם לא הז'אנר המועדף עליי, וחששתי שתחושת סתמיות תציף אותי כשיידלקו האורות ונצטרך לקום מהמושבים הקטיפתיים.

אלא שלסרטי אקשן יש גם צד טוב - לרוב הם מבטיחים קצב מהיר שעוזר לצופה להישאר דרוך, דבר שלא תמיד מובטח בסרטי דרמה העלולים לייגע את הקורא בסרט משמים שנשרך באיטיות עד סופו.

'נקמה זרה' אומנם עשוי כמיטב מסורת הז'אנר, אבל הוא גם סרט מתח טוב ומהנה. ג'קי צ'אן ופירס ברוסנן מככבים זה לצד זה כצמד הפכים משלימים. צ'אן הוא מר קוואן, מהגר סיני פשוט מהשכבות הנחשלות בחברה האנגלית, וברוסנן משחק אם ליאם הנסי, איש מהאליטה של הפוליטיקה האירית. הראשון מונע מרגשי נאמנות משפחתית קיצונית והשני דואג כל ימיו לקידומו הנוצץ בממשל האירי. זה שקט וחדור מטרה וזה מלוקק שחרד רק לכהונתו בממשלה.

השניים נפגשים בנסיבות טראגיות במיוחד: בתו הקטנה והיחידה של מר קוואן נהרגת בפעילות טרור מחתרתית כשהיא מבלה במרכז המסחרי בלונדון. אלמוני מפעיל פצצה המוטמנת היטב ברחוב ההומה, וגורם בכך למותם ולפציעתם של עשרות אנגלים שוחרי שלום שלא צפו לרגע את המתרחש. ארגון אירי לוקח אחריות לפיצוץ, וזהו אותו ארגון טרור שהנסי היה חבר בו כשהיה צעיר ולחם למען אירלנד החופשית. צ'אן עוד יפגוש אותו באירלנד האפרורית ויגרום לו לא מעט צרות, אך לפני כן צריך להעיר משהו על יכולת המשחק המרשימה של השניים.

ג'קי צ'אן הוא אחד השחקנים המוכרים ביותר על המסך: מאחוריו כמעט 40 שנה של עבודה קולנועית מתוקשרת, וגם היום, כשהוא כבר בן 63, עדיין מלהקים אותו באינטנסיביות מרשימה לסרטי אקשן ברמות שונות. הכישרון הידוע שלו באומנות הלחימה הסינית בא לידי ביטוי בכל המקומות שבהם הוא משחק: תמיד יגלם לוחם למען הצדק תוך כדי סלטה באוויר ותנועות רגליים זריזות שגורמות לצופה לזוז בכיסאו באי אמון לנוכח גילו המתקדם. אבל כאן לא יכולותיו הפיזיות מביאות לידי השתאות אלא יכולותיו הרגשיות: צ'אן הספורטיבי מגלם ברגישות יוצאת דופן אב שכול שעושה הכול כדי למצוא את רוצחי בתו. הוא משדר אמינות בשני היבטים של הדמות: גם כשהוא מגלם אב שבור שתקוות חייו נכזבה, וגם כשהוא אב נוקם שעושה טוויסט במחשבתו ויוצא מאבלות כדי לעשות דין בעצמו.

גם פירס ברוסנן (המוכר מסרטי ג'יימס בונד) עושה כאן עבודה טובה, אבל אין ספק שהוא מגלם דמות רקע שבאה רק לעזור לצ'אן למלא את תפקידו על הצד הטוב ביותר. מבטאו האירי מודגש קצת מעבר למידה, אבל בתפקיד פוליטיקאי שעומד בעין הסערה ובלחצים מכאן ומכאן, הוא אכן יודע מה הוא עושה. שריר אחד מיותר לא זז בפניו מלאות המתח. נראה שבסבך הפוליטי שבו הוא רוצה להיות ראש וראשון, הכלל הלא כתוב הוא להיות קר ומתוחכם, לנהוג בקור רוח ולשמור על עצבי ברזל, ואת זה הוא עושה היטב כבר מהרגע הראשון.

חתירתו של מר קוואן לגלות את רוצחי בתו ולחשוף את אותה מחתרת אירית, מגלה קונספירציה סבוכה שמעורבים בה אנשי הכוח מכל הצדדים האפשריים. העלילה לפעמים סבוכה מדי, אבל המוקד תמיד נשאר אותו אב סיני שיעשה הכול כדי להשיב נקמה, ואותו פוליטיקאי אירי שאמור להיות המפתח לגילוי הרוצחים.

'נקמה זרה' הוא סרט אקשן טוב שמבטיח סיפור מעניין דיו, שחקנים טובים ואווירת מתח ששומרת על ערנות. לחובבי הז'אנר? לא רק.