הציוניים שנשכחו

כנס מיוחד על מורשת יהודי עדן נערך במרכז דהאן למורשת יהדות המזרח. ''קהילה דתית ומסורתית שכלל לא ידעה מהו חילון".

אורלי הררי , ו' בחשון תשע"ח

מרכז דהאן, השבוע
מרכז דהאן, השבוע
צילום: פלג לוי

במרכז דהאן התקיים השבוע כנס שהוקדש במלואו לקהילת יהודי עדן שבתימן.

"מדובר על קהילה מיוחדת במינה", מתאר דני גולדשמיט, מנהל בית מורשת יהודי עדן. הוא מספר כי "בשנת 1839 הבריטים כובשים את עדן ומוצאים בעדן כ-550 תושבים בלבד: 250 יהודים, 250 מוסלמים ועוד כ-50 הודים.

''יהודי עדן ידועים כקהילה של סוחרים שזה עיקר עיסוקם. זוהי קהילה דתית ומסורתית שכלל לא ידעה מהו חילון", סיפר גולדשמיט.

בכנס נטלו גם חלק דניאל פנחס, יו"ר עמותת יהודי עדן והשתתפו בו כ-400 אנשים. מהכנס עולה שיהודי עדן לא רק התפללו להגיע לארץ ישראל אלא פעלו באופן אקטיבי לשם כך.

פרופ' אסתר מאיר מאוניברסיטת בן גוריון סיפרה כי "באותה תקופה קיימת מדיניות הספר הלבן של הבריטים המגבילה יהודים לעלות לארץ ישראל. עדן, הפכה במהרה לנקודת היציאה מתימן לישראל. משום שהבריטים לא חילקו מספיק אישורי הגירה לישראל, הפכה עדן למקלט למהגרים יהודים שהמתינו לעלות לארץ ישראל.

"התנאים המחפירים לא מנעו מהם להמשיך להמתין, היו אפילו כאלה שישנו ברחוב תוך שהם כמהים לעלות לישראל ולא נכנעים לתנאים הקשים" אמרה פרופ' מאיר.

מחפירות שנערכו בבית שעריים עולה כי יהודים גרו בעדן כבר מתקופת המשנה. במאה ה-15 סיפר ר' עובדיה מברטנורא שלירושלים הגיעו יהודים מארץ עדן "נוטים אל השחרות מעט, ואין להם ספרי תלמוד כי אם רב אלפס ופירושים עליו והרמב"ם. וכולם, מגודלם ועד קטנם בקיאים בהרמב"ם, כי אינם עוסקים – אלא בו".

ד"ר שמעון אוחיון, מנהל מרכז דהאן, אמר כי "ישנן קהילות שלא שומעים עליהן. כזו היא קהילת יהודי עדן, קהילה מפוארת שאנו לא מספיק מכירים. כבר לפני כ-2000 שנה היו קיימות עדויות על קשרים בין ארץ ישראל לקהילת עדן, כאשר הם תמכו כלכלית בישיבות בתפוצות.

''בגניזת קהיר מצאו התכתבויות של קהילת יהודי עדן עם יהודי מצרים, בהם מוכח מפורשות תמיכתם בעלייה לארץ ישראל. אלו עובדות שעלינו להכיר ולהוקיר", הדגיש אוחיון.