המטרות החדשות של דאעש

יותר מחצי שנה לפני משחקי גביע העולם בכדורגל, סימנו לעצמם דאעש לעצמו מטרות חדשות: צמד שחקני הכדורגל הגדולים בעולם - מסי וניימאר

נרי וייס , ט' בחשון תשע"ח

מסי וניימאר. מככבים בכרזות דאעש
מסי וניימאר. מככבים בכרזות דאעש
צילום: רויטרס

הכדורגל העולמי בסכנה. זה זמן רב שבארגון המדינה האסילאמית, דאעש, מאיימים על ביצוע פיגועי ראווה גדולים במיוחד ובמקומות הומי אדם כשבמוקד - משחקי כדורגל. לא פעם גם היו קרובים עד מאוד הארגון האיסלאמי הקיצוני לעשות זאת ברחבי אירופה, כשפיגועים התרחשו בסמוך לאצטדיונים ורק בנס לא הצליחו המחבלים הערביים להיכנס אל תוך תחומי האצטדיונים.

עם זאת, נראה כי לאחרונה נערכים דאעש ביתר שאת לאירוע הכדורגל הגדול בעולם, אירוע המתקיים כל ארבע שנים, טורניר גביע העולם - המונדיאל.

נראה כי לקראת מונדיאל 2018 שיתקיים בקיץ הקרוב ברוסיה, החליטו בארגון המדינה האסילאמית לקחת את האיומים צעד אחד קדימה כשלאחרונה החלו לפרסם מספר כרזות בנושא באמצעי התעמולה שלהם.

הראשון לקבל איומים על חייו היה לא אחר מאשר כוכב הכדורגל הגדול בעולם - ליאו מסי. הקשר הארגנטינאי, כוכבה של ברצלונה הקטאלונית התנוסס על כרזה גדולה שפרסמו בארגון המדינה האסילאמית, כשהוא לבוש במדי אסיר מאחורי סורג ובריח וממרר בבכי בזמן שהוא מדמם. בתחתית הכרזה נכתב על ידי הארגון הקיצוני כיתוב בערבית שפירושו "רק טרור", ובמרכז הכרזה נכתב: "אתם נלחמים במדינה שאין לה את המילה 'כישלון' במילון".

הכרזה הפכה בין רגע לפופלרית ו-ויראלית, כשהמטרה של הארגון הייתה להעביר מסר כי כל מי שמתכנן לבקר ברוסיה במהלך הגביע העולמי נתון לסכנת חיים ומוות.

זו לא הייתה הכרזה היחידה אותה פרסמו דאעש, כשבכרזה נוספת שפרסם הארגון נראה לוחם חמוש משקיף על אצטדיון כדורגל ברוסיה תחת הכיתוב: "שאיש המוג'אהדין ישרוף אותך", ובכרזה שלישית נראה לוחם דאע"ש רעול פנים כשהוא אוחז ברובה קלצ'ניקוב על רקע הסמל הרשמי של משחקי המונדיאל ברוסיה, שייערכו בחודשים יוני-יולי ב-11 ערים שונות ברחבי המדינה.

נבחרת ארגנטינה, נבחרתו של מסי שעלתה ברגע האחרון לטורניר גביע העולם שיתקיים ברוסיה, החליטה שלא להקל ראש באיומי דאעש, ויו"ר ההתאחדות קלאודיו טאפיה כבר נפגש עם שגריר רוסיה בארגנטינה, ויקטור קורונלי על מנת לדון בנושא ולבחון את סידורי האבטחה של הנבחרת שתגיע לרוסיה עוד קודם לטורניר המונדיאל, לשני משחקי ידידות מול מארחת הטורניר, הנבחרת הרוסית ונגד נבחרת ניגריה.

היום (ראשון) צירפו ראשי המדינה האיסלאמית כוכב כדורגל נוסף לצידו של מסי, כשמדובר בלא פחות מחברו, הברזילאי ניימאר. ניימאר שבקיץ החולף עבר מברצלונה לפריס סן ז'רמן הצרפתית במחיר הגבוה ביותר בעולם עבור שחקן כדורגל, נראה בכרזה שפורסמה בתעמולה הערבית עם מדי האסיר הכתומים ומעליו רוכן איש של הארגון לפני הוצאתו להורג.

לצידו של ניימאר נראית גופתו כביכול של מסי אחרי עריפה של ראשו ובכיתוב של דאעש נכתב: "אתם לא תזכו לביטחון עד שנחיה במדינות מוסלמיות".

אם אכן יצליחו דאעש לבצע את זממם בזמן משחקי גביע העולם שיתקיימו ברוסיה, זו לא תהיה הפעם הראשונה שלהם, כשבחודש אפריל האחרון ביצע דאע"ש פיגוע ברכבת התחתית בסנט פטרסבורג, העיר השנייה בגודלה ברוסיה, שבו נרצחו 14 בני אדם.

בינתיים, יש מי שמנסים לעזור לראשי הטורניר ומדובר בלא אחרים מאשר ישראלים יוצאי יחידות מיוחדות של צה"ל. חברת אבטחה ישראלית בשם "TAR ideal Concept" הציעה את שירותיה עבור אבטחתו של מסי בחינם.

ראשי פיפ"א סבורים האיומים של דאעש נועדו כדי לזרוע פחד לקראת המונדיאל ברוסיה שייערך בקיץ הבא, מונדיאל שבו מסי וניימאר יהיו שניים מהכוכבים הגדולים שלו. גם מאמן נבחרת צרפת וכוכבה לשעבר, דידייה דשאן היה לקורבן של התעמולה הערבית הקיצונית, אך בינתיים אין חשש לקיומו של טורניר הכדורגל הגדול בעולם.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il