דואט עם איש אחד

הסדק בקיר הזכוכית של סלוק והיער של יאיר הראל, הסודות מאולפני ההקלטות של 'צמאה' ואברהם פריד מוציא מגרונו קול שלא שמענו מעולם.

עוזיאל סבתו , ט' בחשון תשע"ח

הרגישות שביצירה. אילוסטרציה
הרגישות שביצירה. אילוסטרציה
Istock

חדשיר | אבשלום סלוק | שותפים

אבשלום סלוק, סרוג מוכשר שכבר ניסה לפרוץ כמה פעמים בשנים האחרונות, מתחיל סוף סוף לסדוק את קיר הזכוכית המפריד בינו לבין רשות הרבים עם השיר החדש והיפהפה – 'שותפים'.

המילים, הלחן וההפתעה הגדולה – העיבוד והקולות, כולם מתנהלים בדו-שיח. האדם פונה לא-להיו ומקבל תשובות. האווירה המוזיקלית מחשמלת ומבנה הדו עובד היטב, הכותרת 'שותפים' וניסוח התשובות הא-להיות שנכתבו בידי אבשלום, בהשראה מספר 'דברים' קצת מתיימרים, אבל שומעים את הענווה והרגישות שנמהלו באותיות ובצלילים בתהליך היצירה.

דואט עם איש אחד.

חדשיר וקליפ | יאיר הראל | צא ליער

לאודי דוידי, יוחאי בן אב"י וחבורת האופטימיסטים המזמרת מצטרף בחור חדש – יאיר הראל.

בשיר החמוד 'צא ליער' שר הראל בקול נעים, בלחן קליל ובעטיפה פשוטה לצאת מהמורכבויות התדמיתיות ומהמסכות שאנו עוטים על עצמנו ולפרוץ בפשטות, להיזכר במי שאנו באמת ו"לטפס על עץ". סתם ככה כי בא לנו.

אז אמנם הקליפ החביב (ושנראה כאילו נלקח מארכיוני שנות התשעים) לא מסונכרן במאה אחוז עם השיר ולצערי עורך לשוני כלשהו לא עבר על המילים, מה שיצר המון שגיאות לשוניות, אבל דווקא הפשטות מוסיפה חן ביצועי ליאיר ולשיר החדש.

ועוד מילה על העיבוד – אחרי שבע עשרה שנים שבהן כיכב הראל בלהקת החתונות 'מקום בלב', הראל לא מצליח להתנתק מהעיבוד ומהתזמור החתונתי. עם הגיטרות, החצוצרות והמקצבים שכפלייבק היו מעבירים לנו בכיף את סעודת המצווה, ההרגשה היא כאילו הראל לא יצא אל היער המוזיקלי, אלא נשאר בבית החם והמוכר לו.

חדשיר | אברהם פריד | על הסלע הך

זה קרה לפני כארבעה חודשים, נפגשתי עם חבר המקורב להפקת 'צמאה'. הוא בדיוק חזר מהאולפנים והלב שלו היה בעננים.

"אתה לא מבין מה שמעתי עכשיו", הוא אמר. "שמעתי את אברהם פריד כפי שלא שמעתי מעולם". התחלתי להסתקרן, אבל זה רק הלך והחמיר. "נאור כרמי הוציא מפריד משהו פנימי ועמוק מהגרון של פריד, צלילים שלא באו לידי ביטוי בשום מקום בעבר". עכשיו כבר ממש השתגעתי. השיא היה כשביקשתי לשמוע כמה שניות מהשיר המדובר ונאמר לי כי השיר הושמע באוזניות בלבד וגם זה רק כי הוא מקורב.

ומאז נרשמתי לעמוד הפייסבוק של 'צמאה' ולא עבר יום מבלי שרפרשתי את עמוד הסרטונים שלהם ברשת. עברו שבוע ושבועיים, חודש וחודשיים, סינגל וסינגליים ואין חדש מפריד החדש. ההתלהבות שהייתה בי שככה ואת הזיק הסקרני שנדבק בי שכחתי לגמרי. עד שבשבוע שעבר נתגלגל לאוזניי השיר 'על הסלע הך' שמסתבר שהוא יצא כבר לפני כשבועיים ועשה שמות ומאות אלפי צפיות בתקופה הקצרה הזו.

ואחרי עשרים צפיות חוזרות ורצופות אני מבסוט מהתוצאה ומההבטחה שקיבלתי כבר לפני ארבעה חודשים – "אברהם פריד כפי שלא שמעתי מעולם".

מדהים: