"איך נאכל הרינג בשבת?"

ח"כ רחל עזריה (כולנו) נימקה באופן מקורי את התנגדותה להרחבת "סעיף יום המנוחה" בחוק הלאום, מעבר לרמה ההצהרתית.

חזקי ברוך , י' בחשון תשע"ח

מי יכין את הקידוש? רחל עזריה
מי יכין את הקידוש? רחל עזריה
צילום: יוסי אלוני

ועדת החוקה ממשיכה בדיונים בנושא "חוק הלאום", והבוקר (שני) קיימה דיון בנושא "סעיף יום המנוחה" המבקש לעגן את מעמדו המיוחד של יום השבת.

במהלך הדיון הביעה ח"כ רחל עזריה התנגדות לנוסח שהציע יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), במסגרתו ביקש לעגן במסגרת הסעיף את איסור ההעסקה של יהודים ביום השבת.

"שינוי של סעיף השבת זה להגדיר מחדש את הסטטוס קוו שהוא מורכב אבל אנחנו מכירים אותו", ציינה עזריה, "יש המון צורות של עבודה בשבת, הרבה דברים לא כתובים ולא נאמרים. כל אחד מבין איפה גבולות הגזרה ועל זה מבוססים החיים בישראל, זה הסטטוס קוו".

"אם נאסור בחוק כל העסקה בשבת, רופאה שצריכה לעבוד ולקחת בייביסיטר לילדים בשבת, מה תעשה?", תהתה עזריה.

עזריה אף הוסיפה בפנייתה ליו"ר הוועדה נימוק מקורי לכך שלא כדאי לגעת בנושא של העסקה בשבת במסגרת החוק, "אפילו אנחנו, אנשים דתיים, יש מי שמארגן לנו את הקייטרינג לקידוש בבית כנסת ואין לו היתר העסקה בשבת. ניסן, איך נאכל הרינג בשבת אם לא יהיה מי שידאג לזה?".

"אני חושבת שלא צריך להיכנס לאיסור העסקה ובעניין הזה כדאי לרכך את סעיף השבת, מה גם שהשבת נמצאת כרגע בדיונים. חשוב לומר בחוק הזה שהשבת היא חלק מהותי מהעם היהודי אבל להימנע מכל דבר מעבר לזה", טענה עזריה. נציין כי חברים נוספים בוועדה הביעו הסכמה לדברים.