חדש: מכינה לישראלים ויהודי התפוצות

בטקס חגיגי נחנכה המכינה הדתית הקדם צבאית הראשונה לאזרחי חו"ל וישראל. בנט: "ללמוד מיהדות התפוצות על חיזוק השיח הפנימי".

יוני קמפינסקי , י' בחשון תשע"ח

תלמידים במכינה החדשה
תלמידים במכינה החדשה
צילום: באדיבות בני עקיבא העולמית

המכינה הקדם צבאית הדתית הבינלאומית הראשונה בעולם נחנכה בטקס חגיגי, בקיבוץ מגדל עז.

המכינה, תכשיר יוצאי תיכון לקראת גיוסם לצבא ומשלבת בין תלמידיה, אזרחי ישראל עם אזרחים מחו"ל, בנים ובנות.

לאירוע הפתיחה הגיעו שר החינוך והתפוצות נפתלי בנט, אלן הופמן מנכ"ל הסוכנות היהודית, הרב יחיאל וסרמן ראש המרכז לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, שלמה נאמן ראש מועצת גוש עציון, שרינה קושיצקי יו"ר תנועת בני עקיבא העולמית ורועי אביקסיס מזכ"ל התנועה.

המחזור הראשון של המכינה כולל 50 תלמידים, כמחציתם תושבי אוסטרליה ודרום אפריקה (28) והיתר ישראלים (22). שמה הרשמי של המכינה הינו "המכינה העולמית" והיא פרי שיתוף פעולה בין תנועת בני עקיבא העולמית ופרוייקט 'קול עמי' של הסוכנות היהודית.

בסיום הלימודים במכינה מתכוננים חלק מהחניכים לערוך עלייה ולהתגייס לצה"ל, אחרים יתגייסו לצה"ל במסגרת תכניות לאזרחי חו"ל ותלמידים נוספים מתכוננים בשלב זה לשוב לקהילותיהם ולהשתלב בפעילות של תנועת בני עקיבא העולמית בקהילתם, דבר אליו מתייחסים במכינה כאל שירות אלטרנטיבי למען העם היהודי.

שר החינוך והתפוצות, נפתלי בנט סיפר כי לו הייתה המכינה קיימת בזמן שהוא סיים תיכון הוא היה לבטח מצטרף אליה. עוד אמר, "השותפות בין מדינת ישראל לתפוצות, היא שותפות אסטרטגית ועלינו להעמיק אותה ולחזק אותה. כל ישראל ערבים זה בזה".

"ישנם דברים רבים שאנחנו יכולים ללמוד מיהדות התפוצות כמו חיזוק השיח הפנימי בין הגוונים. ישראל היא מדינה חזקה ואנחנו חייבים לפעול לחיזוק הקהילות היהודיות, על מנת שישמרו ותהיינה מחוברות לישראל", דברי בנט.

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, נשא דברים אף הוא. "כל הכבוד לתנועת בני עקיבא על היוזמה הברוכה להקים מכינה כאן בגוש עציון. זוהי שליחות ואחריות עצומה שתהיה בגוש עציון - מקום של שליחות ואחראיות לאומית שערכים אלו הם מאבני היסוד שלו. מאחל לכם שתצליחו בייעודכם ובמטרתכם להכין את דור העתיד של צה"ל ושל עם ישראל."

מזכ"ל תנועת בני עקיבא העולמית, רועי אביקסיס ציין כי "המכינה הזו היא סמל ומופת ליכולת שלנו לקרב בין קצוותיו השונים של העם הפזורים בתבל ולהביא אותו יחד למקום אחד, תוך שימור ייחודיות של כל אחד ויצירת מארג חדש וצבעוני, שהמכנה המשותף לו הוא לימוד התורה, האהבה לארץ והחיבור לעם. אני גאה בכל אחד ואחד מתלמידי המכינה שבחרו להגיע ולהעצים את עצמם בשנה הקרובה הן מבחינת לימוד התורה והן מבחינת העמקת הזהות היהודית ובטוח שמהמקום הזה עוד יצמחו אנשים גדולים".