נתניהו: לא נשלים עם מתקפה על ארצנו

ראש ממשלת אוסטרליה הגיע לבאר שבע, שם נערך טקס אזכרה לציון 100 שנה לנפילת החללים האוסטרלים והניו זילנדים ממלחמת העולם הראשונה.

אורלי הררי , י"א בחשון תשע"ח

רה"מ בטקס הזיכרון בב"ש
רה"מ בטקס הזיכרון בב"ש
צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה השתתפו הבוקר (שלישי) בטקס אזכרה לציון 100 שנה לנפילת החללים האוסטרלים והניו זילנדים במלחמת העולם הראשונה.

טקס האזכרה הוא חלק מאירוע רחב לציון 100 שנה על הקרב בבאר שבע. באירוע השתתפו ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול ורעייתו, ומושלת ניו זילנד פטסי רדי ובן זוגה.

"תודה לכם, חיילי אנזא"ק, והמשפחות של האוסטרלים והניו זילנדים האמיצים שנלחמו כאן ונהרגו כאן", אמר נתניהו בנאומו.

''לפני כמעט 4,000 שנה, אברהם הגיע לבאר שבע, עיר שבע הבארות. בדיוק לפני 100 שנה, חיילי אנזא"ק האמיצים שחררו את העיר עבור בניו ובנותיו של אברהם ופתחו את השער לעם היהודי לחזור מחדש לבימת ההיסטוריה", הדגיש ראש הממשלה.

''הגבורה של חייליכם הנופלים לעולם לא תישכח. החיילים האמיצים הקבורים כאן מילאו תפקיד מכריע בהבסת האימפריה העות'מנית ושחרור ארץ הקודש, ובהסתערות אחת גדולה, שמו קץ ל-400 שנים של שלטון עות'מני''.

לדברי נתניהו, ''אירוע מכונן זה היה ציון דרך היסטורי בקרבה הטבעית בין עמינו. כשאני אומר טבעי, אני לא מתכוון רק לגישה שלנו לחיים ולאחד כלפי השני, לנינוחות הבלתי פורמלית בינינו, לחום. זה היה ברור מהרגע שהעם שלנו פגש את העם שלכם. אני מתכוון למשהו עמוק יותר, כיוון שישנה משמעות היסטורית למה שקרה כאן.

''חיילי אנזא"ק המשיכו לכיבוש ירושלים, טבריה, מגידו ואז המשיכו צפונה. הם שחזרו למעשה את צעדיהם של גיבורי התנ"ך, הם דרכו על אבני התנ"ך והם ידעו זאת, וגם אנשי הדת שלהם ידעו זאת''.

''השותפות הזאת החלה שנתיים קודם לכן ב-1915 בתבוסה הגדולה. בתבוסה של גליפולי, נוצרו שני דברים – אחד, הנחישות המוחלטת של כוחות אנזא"ק לשחרר את אחיהם הנופלים ולהגיע לניצחון המהולל הזה כאן. והדבר השני שנוצר היה הפגישה הראשונה בין לוחמי אנזא"ק ולוחמים יהודים, הלוחמים היהודים הראשונים שניצבו כתף אל כתף יחד איתם בגליפולי, הכוח הלוחם היהודי הראשון זה 2,000 שנה, וזה המשיך כאן עם הגדודים העבריים שסייעו בשחרור פלסטין, כאן במערכה הזאת שאנו מציינים היום. זאת הייתה נקודה של שותפות שהיא בעלת משמעות היסטורית היום''.

נתניהו סיפר ''כשהתגייסתי לצה"ל לפני 50 שנה, לכוחות המיוחדים, ניתן לי כובע רחב שוליים. הוא היה קרוי 'כובע אוסטרלי' והוא היה מצוין להגנה מפני השמש. ישבנו גם תחת עצי אקליפטוס גדולים שהגיעו מאוסטרליה ולמדנו על אתוס הגבורה של חיילים אוסטרלים וניו זילנדים. דיברנו על זה, גמענו את זה, זה היה דוגמה ומופת עבורנו.

''זה היה מופת לעוז הנפש, אומץ הלב והמוכנות לפעול למען הגנת עמינו וערכינו. אלה הם הערכים המנחים אותנו גם היום. ראינו כאן בבאר שבע 800 פרשים שלחמו נגד 4,000 טורקים עם נשק אוטומטי ובונקרים. המעטים ניצחו את הרבים''.

ראש הממשלה התייחס להשמדת מנהרת הטרור אתמול בעוטף עזה. ''זוהי רוח הצבא הישראלי. היא נותרה עד היום. קבענו מדיניות ברורה. אנו חותרים לשלום עם כל שכנינו אולם לא נשלים עם מתקפה כלשהי על הריבונות שלנו, על העם שלנו, על הארץ שלנו, בין אם מהאוויר, מהים, מהקרקע או מתחת לקרקע. אנו תוקפים את אלה שחותרים לתקוף אותנו. ואלה ששוקלים לעשות זאת, אני מציע לכם לא לבחון את כוח הרצון של מדינת ישראל או של הצבא הישראלי.

''כשכוח הפרשים הקלים הסתערו כאן, המפקדים שלהם חששו ממחסור במים. היום זה לא מדאיג אותנו. לפני כמה חודשים חתמנו על הסכם בנושא מים בין אוסטרליה וישראל. זה יכול להיות תקף גם לניו זילנד. אנו יכולים לייצר מים.

''אנו יכולים לשנות את העולם. מה שהקמנו כאן עם הקמתה של ישראל, עם עלייתם של הטכנולוגיה והחדשנות הוא שאנו יכולים לשתף פעולה כדי לשפר את חייהם של עמינו ושל אנשים בכל מקום. גם את זה צריך לזכור בהקשר של הקרב על באר שבע. אני מאמין שאותם החיילים שנפלו כאן היו גאים בברית העמוקה והיציבה בין מדינותינו היום.

''כמו אז, אנו ניצבים היום באותו צד של ההיסטוריה, בצד הנכון של ההיסטוריה! אנו ניצבים למען קידמה, למען שלום, למען דמוקרטיה ונגד עריצות וטרור. ישראל מצדיעה להקרבה של אותם חיילים אמיצים. לעולם לא נשכח אותם", הבטיח נתניהו.

צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ