ניו ג'רזי: בלי עירוב, בלי פארקים

חוק חדש אוסר על הקמת עירוב בעיר, חוק אחר אוסר על מי שאינם תושבי ניו ג'רזי להגיע לפארקים הציבוריים. הפרקליטות עתרה נגד העירייה.

חיים לב , י"ב בחשון תשע"ח

פארק שעשועים
פארק שעשועים
צילום: istock

פרקליט המדינה של ניו ג'רזי, כריסטופר ס. פורינו הגיש תביעה בבית המשפט העליון של המדינה, בה נטען כי עיריית מאווה, אחת הערים במדינה, מפלה לרעה יהודים חרדים באמצעות שני חוקים מקומיים שחוקקה לאחרונה.

החוק הראשון אוסר על הקמתו של עירוב בכל צורה שהיא בתחום העיר. החוק השני אוסר על מי שאינם תושבי ניו ג'רזי להגיע לפארקים הציבוריים שבעיר. שני החוקים הללו, לטענת כתב התביעה, נובעים מדעות קדומות ולא חוקיות נגד יהודים אורתודוקסים.

התביעה הוגשה בעקבות פניית הרב חיים דוד צוויבל, מעסקני אגודת ישראל באמריקה. במכתב שנשלח לפני כשלושה חודשים לראש עיריית מאווה, וויליאם סי. לפורט, הוא ביקשו לאפשר החזקתו של עירוב בעיר.

"דבריהם של המתנגדים לעירוב מעלים צחנה של אנטישמיות ושנאה בוערת לאורתודוקסים", כתב הרב צוויבל. "ברור שמה שמטריד את המתנגדים לעירוב אינו הימצאותן של רצועות פלסטיק על גבי עמודי חשמל שאינן מפריעות לאיש, אלא המשך צמיחתה של הקהילה האורתודוקסית. העובדה שכל כך הרבה מבין המתנגדים הללו אינם טורחים כלל להסתיר את שנאתם הינה מזעזעת ואסור להרשות זאת".