מעורבות ערבים בפשיעה כפולה – למה?

עו"ד לירן זילברמן מתייחס לנתוני המפכ"ל לפיהם מעורבות ערבים בפשיעה כפולה ממספרם היחסי באוכלוסייה. למה זה קורה?

שמעון כהן , י"ג בחשון תשע"ח

מצוקה, פלילים או לאומנות? אילוסטרציה
מצוקה, פלילים או לאומנות? אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

למה זה קורה? זילברמן

מסקירה של מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשייך, עולה כי מעורבותם של ערביי ישראל בפשיעה היא למעלה מכפול ממספרם באוכלוסייה.

אם מספרם של ערביי ישראל נאמד בכעשרים אחוזים, הרי שאחוזי הפשיעה הערבית נאמדים בכ-55 עד 60 אחוזים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו על התופעה עם עו"ד לירן זילברמן, מתמחה בייצוג אסירים, חבר ועדת שב"ס בלשכת עורכי הדין ומזה כשנתיים גם מבקר רשמי של שירות בתי הסוהר מטעם הלשכה.

"לא צריך את הסקירה של המפכ"ל כדי לדעת את הדברים. עבור מי שמסתובב בבתי המשפט התוצאות הללו לא זרות לו", אומר עו"ד זילברמן שמעיר כי הוא "לא יודע אם הסיבה לכך היא סוג האוכלוסייה או בגלל מבחן בוזגלו. התחושה היא שיש ייצוג נכבד לאוכלוסייה הערבית בין כותלי בתי הסוהר". לזאת הוא מוסיף ומציין כי לבד מהעבירות הפליליות ה"רגילות" הרי ש"יש עברות ייחודיות לאוכלוסייה הזו כמו עבירות שב"ח, מדובר בלא מעט תיקים שמעלים את האחוזים. בעבירות שהייה בלתי חוקית קיים החשש שהם לא יתייצבו למשפט ולעונש, ולכן ההליך שלהם מוגש כבקשת מעצר עד לתום ההליכים".

כשהוא מבקש להתחקות אחר המניע למציאות הקיימת בין כותלי הכלא הישראלי בהיבט זה הוא אומר: "אם נהיה כנים, אנחנו יודעים שחלק גדול מהאוכלוסייה הערבית הוא אוכלוסייה מוחלשת שקל לה הגיע לפשיעה. זה לא עניין של דת אלא של אוכלוסייה שקשה לה. בפתולוגיה של העבירה, כשמדברים על העבירות היומיומיות שעל זה כלואים מרבית האסירים הערבים, עבירות רכוש וכיו"ב, כשאתה במקום חלש קל לך יותר לבצע את העבירות הללו, יש לך יותר אפשרויות לבצע את העבירות האלה ולחילופין גם אין לך ברירה ולכן אתה נגרר לעבירות האלה".

באשר לאכיפה דוחה עו"ד זילברמן את הטיעונים אודות אכיפה מוגברת מול הציבור הערבי. "אני לא רוצה להאמין שיש שופט שדן יהודי וערבי באופן שונה. לא הייתי רוצה לחיות במדינה שזה קורה בה. אבל אני חושב שיש מקרים שבהם הענישה מעט אחרת, אולי בשחרורים ממעצרים, אבל לא נתקלתי באכיפה מפלה או מובהקת".

בהמשך הדברים נשאל זילברמן אם נבדקה השאלה כלפי מי מבוצעות העבירות של עבריינים מקרב ערביי ישראל, האם עבירות אלה מבוצעות באופן שווה כלפי ערבים וכלפי יהודים. זילברמן משיב ואומר כי הוא "לא חושב שמישהו עשה סטטיסטיקה כזו".

כשנשאל בהמשך השיחה עמו אם ייתכן ועבריין מוסלמי מעדיף באופן מודע לבצע את הפשיעה כלפי יהודים ולא כלפי ערבים, מה שעשוי ללמד על מעורבות של אלמנט לאומני גם בפשיעה הפלילית, הוא משיב ומודה שאינו יודע אם הדברים נבדקו. "אני לא יודע. אני לא חושב שאי פעם הנושא הזה נבדק אמפירית. אני לא יודע אם מוסלמי בוחר לעשות זאת דווקא כלפי יהודי, אבל הנושא ניתן לבדיקה בשל חופש המידע".

עוד נשאל עו"ד זילברמן לקראת סוף השיחה אתו אם ביחס לשנים קודמות הנתונים שהציג המפכ"ל מלמדים על עלייה או ירידה במעורבות ערביי ישראל בפשיעה. "אני לא מכיר מחקר כזה, אבל אני יכול לומר שבשנים האחרונות יש עליה בעצרים ובמאסרים באופן כללי, ואני מניח שכפועל יוצא מכך יש עלייה גם בקרב האוכלוסיות האלה".