להסכים לדבר עם אויב אבל לא עם מתנחל?

ח"כ איתן ברושי: מוזר שמי שחותר לשלום ומוכן לדבר עם אויבים לא מוכן לקבל את נאומו של ראש מועצת אפרת בעצרת לציון רצח רבין.

חזקי ברוך , י"ב בחשון תשע"ח

 ח"כ איתן ברושי
ח"כ איתן ברושי
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) משיב לביקורת שנמתחת על מארגני עצרת הזיכרון ליצחק רבין, בשל העובדה שיינאמו בה אנשי ימין כמו ראש מועצת אפרת עודד רביבי ואסתר ברוט מעפרה.

"מוזר שמי שחותר לשלום ומוכן לדבר עם אויבים לא מוכן לקבל את נאומו של ראש מועצת אפרת בעצרת לציון רצח רבין", אמר ברושי, לשעבר עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות.

"אסור להתעלם מהרצח עצמו שהיה רצח פוליטי או מההסתה הקשה שהוביל הימין בישראל בימים שקדמו לרצח, אבל יש צורך באיחוי הקרעים בחברה הישראלית. רצח רבין היה שיא הקרע ולאחריו הכול השתנה''.

לדבריו, אחרי 22 שנים, יש מקום לשיח אמיתי וקירוב בתוך עמנו לטובת העתיד המשותף של כולנו. ''מי שחושב שהוא יכול לדבר על שינויים ביו"ש למען הסדר ולא מסוגל לשמוע אנשים משם נואמים במרכז תל אביב, כדאי שיחשוב שנית.

"מי שרוצה להוביל להכרעות גורליות ופשרות חייב ליצור את הגשרים וחיבורים בתוך העם. השאלות הגדולות עוד לפנינו", הסביר.

ח"כ ברושי הדגיש כי ''כמי שהיה שותף לבחירתו של רבין ועבד שעות לצידו, אני יודע כמה חשוב להמשיך בדרכו אל מדינת ישראל צודקת, חכמה וחזקה יותר, ולהוביל להסדר על בסיס ביטחון, התיישבות ופשרה. אני קורא לכולם להגיע לעצרת ביום שבת".

מאז רצח רבין, בכל שנה הבטיחו שהעצרת לא תהיה פוליטית ובסוף היתה פוליטית, מה יהיה השנה?

"אני לא ממארגני העצרת. המחנה שאני בא ממנו צריכים לשאול את עצמו מדוע הוא ויתר על הובלת העצרת וגם משפחת רבין ירדה ממארגני העצרת. אסור להתבלבל - רבין נרצח רצח פוליטי וצריך להפוך את האירוע למנוף שיעצב את העתיד ולא רק יזכור את מה שהיה. להתעסק בעתיד ולא בעבר״.

יש מי שמנסה לטשטש את מורשתו של רבין? דיברת על ביטחון והתיישבות, אלו לא בדיוק הדגלים של המחנה הציוני.

״אני לא בטוח שכל מי שבמחנה הציוני יודע מהי מורשתו של רבין ונאמן לה. זאת הזדמנות לבירור פנימי שלנו. אני כמי שסייע לרבין להיבחר והיה לידו מאז שנבחר עד הרצח יודע מי היה רבין ונשבעתי מאז שרצח לא יהיה יותר. אם מפלגת העבודה תלך בדרכו של רבין היא תחזור להנהגה אם היא תגמגם היא תישאר״.

זו היתה טעות להאשים את הציונות הדתית ברצח רבין?

״הרצח היה אירוע טראומתי וגם היום לא השתחררנו מהאירוע, ולכן אני לא רוצה לחזור לימים האלה, היינו מאוד נסערים. היום השאלה הגדולה היא לאן הולכים. מי שרוצה להוביל את ישראל לעתיד טוב יותר צריך ליצור קשרים וחיבורים ולהוביל להסדר היסטורי שיסיים אחת ולתמיד את המלחמות״.

גם היום יש הסתה? הסתה כלפי ראש הממשלה?

''אלה ימים בעייתיים כשראש הממשלה בחקירות ואני מאחל לנתניהו שיצא נקי. אני לא מכיר הסתה כלפי ראש הממשלה וצריך לשאול את מי שממונה על האכיפה. אני קורא לכולם לבוא לעצרת. הגנרטור של המחלוקות הפנימיות הוא הסכסוך עם הפלסטינים ואם נגיע להכרעה זה יצור שקט פנימי וישראל תהיה טובה יותר''.