"השילוב המושלם של תורת חיים"

בציבור הדתי לאומי נפרדים מהרב ישראל רוזן, מייסד וראש מכון צומת ועורך שנתוני "תחומין" שהלך לעולמו.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ג בחשון תשע"ח

הרב ישראל רוזן
הרב ישראל רוזן
כנס ירושלים

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, ספדה הבוקר (חמישי) לרב ישראל רוזן, ראש מכון צומ"ת, שהלך הלילה לעולמו.

"הרב ישראל רוזן מסמל בשבילי את השילוב המושלם של תורת חיים. בכל אשר פנה היה מלא חיים ומלא תורה. מי לא מכיר את מכון צומת ? דתיים וחילוניים כאחד נעזרו בשילובים המופלאים של טכנולוגיה והלכה שיצאו תחת ידי המכון שהקים הרב רוזן. מי לא קנה, קיבל, השאיל ונעזר באחד מכרכי 'תחומין' להבנת נושא בחיינו, להכנת שיעור או להרחבה והעמקת ידע''.

מועלם הוסיפה, ''מי מאיתנו לא קרא את דבריו הנכוחים על סוגיות ציבוריות בדף האחורי של "שבת בשבתו" וידע שהוא חייב לעסוק בנושאים שהעלה הרב רוזן לדיון".

"תמיד הכרתי אותו מרחוק ולפני חמש שנים בפריימריז הראשונים של הבית היהודי התקרבתי אליו והקפדתי להתייעץ ולשמוע את עמדותיו בנושאים רבים ומגוונים שנדרשתי אליהם כשליחת ציבור. הרב רוזן תמיד היה חד וברור ביחס לתפקידה של הציונות הדתית במדינת ישראל ולתפקידנו כחברי כנסת, הוא מעולם לא עשה לנו הנחות כשדרש שנשמיע את קולנו בנושאים שעל סדר היום", אמרה.

"זכיתי ולבקשתו של הרב רוזן כתבתי במשך שנתיים טור בעלון 'שבת בשבתו'", סיפרה מועלם, "כתבתי על נושאים כלליים ופרטיים והכי זכור לי המאמר שעסק במיגור הזנות ובהצעת החוק להפללת לקוחות זנות. הרב רוזן תמך בי מהיום הראשון שהחלטתי שהנושא הזה בנפשי ובנפשה של הציונות הדתית והמקום הראשון שאיפשר לי לפרסם מאמר בנושא היה העלון שבת בשבתו. אני זוכרת את העדינות שבה עברנו יחד על המאמר המקורי שלי ולבקשת הרב עידנו ביחד את המילים כי זה בכל זאת עלון שבת בבית כנסת אבל כמו שהרב רוזן אמר לי 'נעדן את המילים מבלי לוותר על כאבי הבטן שאנשים יקבלו כשיקראו את המאמר ויבינו שזה גם עניינם ועניינה של הציונות הדתית'. חובה על כולנו להמשיך את דרכו של הרב רוזן - דרך של תורה וחיים , של דאגה עמוקה בשאלות הגיור והשבת ובעיקר ברור עמוק ומתמשך של תפקידנו כשליחי ציבור".

שרת המשפטים איילת שקד מסרה בעקבות פטירת הרב רוזן, "אחרי 2,000 שנות גלות ושיבת ציון, הרב רוזן היה חלוץ בענייני ניהול מדינה מודרנית ורתם את המקצוע שלו כמהנדס לביצוע התאמות הלכתיות נאותות. לא ניתן היה להגיע להישגים הטכנולוגיים וההלכתיים המהפכניים של מכון צומת ללא הנחישות והדבקות במטרה של הרב רוזן. פטירתו היא אבידה גדולה לציונות הדתית ולחברה הישראלית בכלל. יהי זכרו ברוך".

ח"כ ניסן סלומינסקי, יו"ר ועדת חוקה, ספד לרב ישראל רוזן, עמו למד בישיבת כרם ביבנה לפני שנים רבות, "ישראל, רבי, (החברותא) הראשונה שלי (בישיבת כרם ביבנה) וחברי לאורך כל השנים... תלמיד חכם עצום, שבגדולותו הצליח לשלב תורה ומדע ובעיקר מדע מעשי. הקים את מכון צומת ובו סייע להרבה חלקים מעם ישראל כולל קשישים ואנשים עם מוגבלויות. ציוני במלוא מובן המילה שחתר שמדינת ישראל תהיה 'ממלכת כהנים וגוי קדוש' עמד בראש השנתון 'תחומין' בה התלבנה ההלכה והתגשמותה במדינת ישראל. בעל דעות ברורות שלא נסוג מפני איש. אבדה גדולה למשפחתו , לציונות הדתית, לעם ישראל, ולי אישית".

ממפלגת הבית היהודי נמסר, "הבית היהודי אבל על פטירתו של חבר הנשיאות לשעבר, ראש מכון צומ"ת, הרב ישראל רוזן ז"ל ומשתתף בצערה של המשפחה. הרב רוזן היה תלמיד חכם פורץ דרך אשר הקדיש את חייו לשילוב בין הלכה וטכנולוגיה, סיוע לגרים ופעילות ציבורית למען עם ישראל".

דגן ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, ספד לרב, "הרב רוזן היה אוהב ההתיישבות, איש שידע לשלב בחכמה בין רוח לחול בין טכנולוגיה לדת. אנחנו בשומרון נמשיך את דרכו באהבת הארץ הדעת והתורה".

יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין השוהה במשלחת טרילטראלית בקפריסין מסר, "הרב ישראל רוזן היה איש הלכה מובהק ויזם פורץ דרך".

אדלשטיין ציין כי יקח עמו להמשך חייו מהיכרותו את הרב רוזן, "את אומץ לבו לסלול דרכים חדשות בעולם הדתי, שנבע מתוך מחויבות עמוקה להלכה, למדינת ישראל ולכל יהודי באשר הוא; את גליונות "תחומין" הגדושים בדעת וחכמה, שלשמחתי היה שולח לי מיד לאחר הפרסום; וגם את שיחות השכנים הרבות, על דברים פעוטים ועניינים שברומו של עולם, שניהלנו בין שבילי היישוב אלון-שבות".

אדלשטיין הוסיף, "הרב רוזן אף פעם לא הסכים לקבל "לא" כתשובה. לכל בעיה מצא פתרון, או יותר נכון – פטנט טכנולוגי. בזכות פסקי ההלכה הרבים שלו חיילים דתיים יכולים לשמור שבת בקלות רבה יותר ומבוגרים המתקשים ללכת יכולים להגיע לתפילות שבת ב'קלנועית' מיוחדת. מעל הכל, תיזכר התגייסותו המלאה לאתגר הגיור הלאומי והסיוע המיוחד שהעניק לאלפי גרים. האכפתיות, הדאגה לזולת וברק החדשנות – הם מורשתו של הרב ישראל רוזן ז"ל. יהי זכרו ברוך".

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן נפרד מהרב רוזן בדברים שכתב בדף הפייסבוק שלו, "זכיתי לעבוד עם הרב רוזן ז"ל במשך שנים רבות בהקמת מערך הגיור הממלכתי, והפיכתו לחלק אינטגרלי בשירות המדינה. ראיתי מקרוב את גדלותו ואת גישתו המקרבת כל אדם. הוא היה איש הלכה מדע ותורה. יהי זכרו ברוך!".

מזכירות הקיבוץ הדתי חברי התנועה ורבניה פרסמו אף הם הודעת אבל על פטירתו של הרב ישראל רוזן.

"רבני הקיבוץ הדתי מבכים את פטירתו של הרב רוזן, איש חזון ומעש, ראש וראשון ביישום התורה בעולם המודרני. איש אמת ובעל אומץ הלכתי שהיה רגיש לבעיותיהם של מוגבלים ותשושי כח, ובקש להקל על סבלם. היה קשוב לבעיות הדור והקים בית דין מיוחד לגיור. ייסד את מערכת תחומין כתב עת שמכיל שאלות רבות הקשורות לזמן והשעה של מדינת ישראל. תנחומים למשפחה ויהיה מפעלו יד ושם לזכרונו".

ממפלגת האיחוד הלאומי נמסר, "הרב רוזן בדמותו ופועלו היה פורץ דרך, צפה למרחוק וידע לחבר את מאפייניהם המתפתחים של המציאות הישראלית לחזון הנביאים - ולהכיל את התפתחות הטכנולוגיה והעולם המודרני לד' אמותיה של הלכה".

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, מסר, ''הרב רוזן זצ"ל מקים ומייסד מכון צומ"ת, מעמודי התווך של גוש עציון. הקדיש את כל חייו לחיבור עמוק בין התורה למדינה. בשניהם היה פורץ דרך והתגייס לכל משימה לאומית. לגוש עציון ולמדינת ישראל יחסרו יצירתיות, תחושת השליחות ואהבת הגר של האיש המיוחד הזה. חבל על דאבדין ולא משתכחין".