בשנת 2026: 30 אלף חיילים ישרתו בדרום

מנכ''לי משרד האוצר והביטחון הגיעו לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון. ח"כ דיכטר: "החוק הוא לא המלצה".

חזקי ברוך , י"ג בחשון תשע"ח

אבי דיכטר
אבי דיכטר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הוועדה המשותפת לתקציב הביטחו ערכה דיון מעקב אליו זומנו מנכ"לי משרד האוצר והביטחון, שי באב"ד ואלוף (מיל') אודי אדם, כדי לשמוע עדכון כיצד מתקדמים המשרדים בשלושה נושאים: התקנות המסדירות את נושא גמלאות צבא הקבע, מעבר צה"ל דרומה ושקיפות צה"ל למשרד האוצר לגבי נתוני שכר וכח אדם.

סא"ל גלעד לוין מהפרקליטות הצבאית ועו"ד אפרת פרוקצ'יה מהלשכה המשפטית במשרד האוצר הסבירו לוועדה כי המשרדים טרם הצליחו להגיע להסכמות לגבי התקנות הנדרשות להסדרת גיל פרישת הנגדים, אשר נמצאות בדיון מתקדם, ולגבי התקנות המסדירות את פנסיית הגישור, אשר עוד רחוקות מסיכום.

תקנות אלה, שלגביהן נקבע בחוק ההתייעלות הכלכלית כי יותקנו עד 1 ביוני 2017, טרם הונחו על שולחן הוועדה, ונוכח ההסברים אמר יו"ר הוועדה ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) כי "החוק הוא לא המלצה, ולאף אחד, גם לא למערכת הביטחון, אין מנדט לעבור עליו.

''אנחנו כמעט שנה אחרי החקיקה, שבה אתם ביקשתם שלושה חודשים בכדי להגיש את התקנות, ואנו, שהבנו שלא תעמדו בזה, קבענו בחוק שישה חודשים. את ההסברים שאמרתם פה היום, כתבתם כבר במכתב לפני 4 חודשים, כמעט מילה במילה. זה לא מכבד אתכם, ולא אותנו כוועדה. הפתרון הטוב למצב הזה נמצא בידי המשרדים, והפתרון הרע הוא חקיקה שאנו נבצע''.

ח"כ דיכטר הבהיר כי ''בפברואר 2018 יתקיים כאן דיון חקיקה בנושא זה, ואם לא יוגשו עד אז תקנות מטעם המשרדים, הרי שהוועדה תשב לילות וימים עד שתאשר חקיקה משלה אשר תסדיר נושאים חשובים אלה".

נושא שקיפות הנתונים, אשר היה חלק מהסיכום בין משרדי האוצר והביטחון בשנת 2015, נדון בדיון בקצרה בשל בקשת מנכ"לי המשרדים.

האלוף במיל' אדם אמר כי הנושא נמצא בעבודת מטה, וכי יש סיכום בין שני המנכ"לים כי הנושא יוסדר עד ה-1 בדצמבר 2017, וחבל לדון בדברים שטרם הסתיימו, והם ישמחו להגיע ולהציג את הדברים לאחר מכן.

שי באב"ד אישר כי זהו הסיכום, אך הוסיף "לצערי לא חלה התקדמות ניכרת מפגישתנו הקודמת בנושא לפגישה זו. ניתן לזה צ'אנס אחרון עד הראשון בדצמבר ואם לא נגיע לסיכום, אנו באוצר נראה בזה הפרה חמורה של כלל הסיכומים וההתחייבויות בינינו. לא יעלה על הדעת ששנתיים אחרי ההסכם עוד נריב על שקיפות מלאה לכל נתון שאנו רוצים, מלבד שמות המשרתים. אנחנו גם לא חייבם להעביר כספים אם לא ממלאים הבטחות ואני רוצה לשקף את הדברים לחברי הוועדה שלא יופתעו בהמשך".

נושא פתרונות התחבורה למעבר צה"ל דרומה העסיק רבות את חברי הוועדה בדיון. אדם אמר כי ''אין ספק שמערכת הביטחון וצה"ל מובילים את הירידה דרומה, מתוך הכרה בצורך והחשיבות הלאומית. המטרה היא לדעת לקיים את צה"ל ב-2026, כש-30 אלף חיילים ואנשי קבע יגיעו לבסיסים בדרום (17 אלף מהם על בסיס יומי), ועם הזמן שחלקם יעברו לגור שם.

''הם יעברו רק אם הדרום יהיה אטרקטיבי, ואי אפשר להעביר אותם בפקודה. איש הסייבר הוא לא מסכן, הוא אוהב את מה שהוא עושה, אבל אם יגידו לו לבלות 5 שעות היום על הכביש, הוא בהחלט יבדוק מה האופציות האחרות שלו", הסביר אדם.

נציגי משרד האוצר והתחבורה הציגו בפירוט רב את הפתרונות השונים אשר בחנו וקידמו בסוגיה, ובסיום אמר באב"ד: "הצגנו פה פתרונות שאמורים לצמצם משמעותית את זמני ההגעה לבסיסים בדרום, בעקבות הדיון הקודם שהתקיים כאן בוועדה. לפני מספר ימים קיימתי פגישה עם סגן הרמטכ"ל ומנכ"ל משרד הביטחון, בה נאמר לי כי הם רואים קושי רב גם בהצעות הקיימות.

''אני חייב לומר כי יש צדק בדרישה הזו, כי אם קצינים יידרשו ל-4 שעות על הכביש כל יום, אין לזה יכולת להחזיק לאורך שנים. אם היום נגיד שאין בזה בעיה, זה יחזור לרדוף אותנו שוב בעוד כמה שנים. אין ספק שהחזון הרצוי לכולם הוא יישוב הנגב ושמשפחות יעברו, אבל מעבר לזה, יש רצוי ויש מצוי, בשאלה מה קורה במערך קריטי למדינה - מערך המודיעין. המענים הקיימים בהצעה כיום הם של כשעתיים לכל כיוון, ואני צריכים לשבת על זה בין המשרדים כדי לרדת לשעה וחצי לכל כיוון לכל היותר. לדעתי, עוד יש מה לעשות כדי להגיע לפתרון מקסימאלי".

יו"ר הוועדה, ח"כ דיכטר, סיכם ואמר כי במחצית השנייה של חודש דצמבר תקיים הוועדה דיון מעקב בנושא שקיפות הנתונים, ובחודש מרץ תקיים הוועדה דיון מעקב אודות נושא פתרונות התחבורה למעבר צה"ל דרומה.