חקלאי הגולן מתפללים לגשם

רבה של רמת מגשימים הרב יהושע ואן דייק: "אנחנו מתפללים ומקווים ששערי שמיים יפתחו ושפע של מים ירד ארצה".

בני טוקר , י"ג בחשון תשע"ח

מתפללים לגשם במדרשת הגולן מול מאגר 'בני ישראל'
מתפללים לגשם במדרשת הגולן מול מאגר 'בני ישראל'
צילום: תמר גלבוע

ברמת הגולן מברכים על הגשמים שהחלו לרדת עם תחילת החורף ומקווים כי זה סימן טוב לבאות.

הרב יהושע ואן דייק, רבה של רמת מגשימים, אומר לערוץ 7 כי החורף החל ברגל ימין וזה הזמן להגביר את התפילות כדי שירדו גשמים שימלאו את המאגרים הריקים.

"אנחנו החקלאים ברמת הגולן שליחים של כל עם ישראל, ואנחנו קוראים לכל אחינו בארץ ישראל להתכוון היטב בתפילת 'ברך עלינו'. ברוך ה' התחיל גשם בחול המועד סוכות ולדעת הרמב"ם גשם בשאר ימי החג הוא דווקא סימן ברכה, גם רבי יוסף קארו עשה תפילה מיוחדת בקבר הרשב"י לגשמים בחול המועד סוכות והמגיד נגלה אליו ואמר שאלה גשמי ברכה''.

הרב ואן דייק סיפר כי תושבי הגולן יצאו בהושענא רבה לתפילת ותיקין בקבר הרשב"י והקיפו את הקבר כסגולה לירידת גשמים מבורכת. ''באמת זכינו בשבוע שעבר שירדו הרבה גשמים, אמנם אצלנו קצת פחות אבל אנחנו מתפללים ומקווים ששערי שמיים יפתחו ושפע של מים ירד ארצה".

לדבריו גם ילדי הגולן הצטרפו השבוע לתפילות וערכו מעמד 'בקשת גשמים' מול מאגר 'בני ישראל' בחיספין. ''מאגר גדול שהוא כעת כמעט ריק. אצלנו החקלאים יודעים מה זה מים ומרגישים את הצורך הגדול במים כי מים זה חיים, ולכן החקלאים מתפללים ומבקשים שגם העם שבהרים יגלו ערבות הדדית ויתכוונו טוב בתפילות.

''אנחנו בסך הכל השליחים של עם ישראל כי החקלאות ברוך ה' גדלה, ארץ ישראל נותנת את פירותיה בעין יפה אבל כדי שהמטעים יתנו פירות בעין יפה צריכים הרבה חקלאות והרבה מים".

הרב ואן דייק מייחל שבחורף הזה יהיו לכל הפחות שישה ימי גשם רצופים שימלאו את המאגרים, "יש בגולן נחלים שהיו שופעים במים ועכשיו יש רק זרזיף מים וכמובן יש גם דאגה למצבם של הבניאס, החצבאני והכנרת, לכן אנחנו ממשיכים בתפילות ומקווים שתהיה שנה גשומה. שלושה ימי גשם רצופים ימלאו חצי מהמאגרים ושישה ימים רצופים ימלאו את כל המאגרים.

''בעזרת ה' אם ירדו העונה לפחות 600 מ"מ גשם נהיה מרוצים, כמובן שרצוי שירדו עוד ועוד. בסופו של דבר לא החזאים קובעים ומפתח הגשמים בידי שמיים", מדגיש הרב.