זמן לשתוק

ספרד מקפידה להתערב בענייניה הפנימיים של ישראל. טוב עשתה ישראל שעמדה מן הצד כשנתבקשה להתנגד לעצמאות הקטלונית. דעה

בועז העצני , י"ג בחשון תשע"ח

בועז העצני
בועז העצני
צילום: קדמיאלה העצני

מחוז קטלוניה בספרד הצביע במשאל עם למען עצמאות והיפרדות מספרד, ממש ביחד עם משאל דומה אצל הכורדים בעירק.

בעקבות המשאל הכריזו מנהיגי הקטלונים על עצמאות, שנענתה בהתנגדות חד משמעית של ממשלת ספרד, ובין היתר יצרה חזית בינלאומית של מדינות שהודיעו על התנגדותן. ישראל שתקה.

הכביש למערת המכפלה ולרובע היהודי של חברון עובר בצמוד לשכונת "הקסבה המזרחית", ששנים רבות הייתה חרבה ונטושה ברובה. לפני 11 שנים החלה הרש"פ לשפץ את השכונה, הכניסה אליה מחבלים משוחררים ומשפחותיהם שחיים שם מבלי לשלם שכר דירה, חשמל, מים ומיסים עירוניים. הרעיון הוא לאכלס שכונה החולשת הן על מערת המכפלה והן על כביש הגישה היחיד שיש לישראל לחברון באוכלוסייה עוינת ותלויה כלכלית ברש"פ, כמהלך אסטרטגי לשליטה על הנקודה הרגישה ביותר בחברון. מי שמימן את כל השיפוצים בעשרות מיליוני יורו הייתה ממשלת ספרד, ושרת החוץ שלה אף הגיעה לטקס סיום העבודות והאכלוס.

זהו רק חלק קטן מההתערבות של ספרד, כמו של מדינות אירופיות נוספות, בענייניה הפנימיים של ישראל. כחלק מדחיפת האף הספרדית הם מממנים כאן שורת ארגוני חתרנות כגון 'המוקד להגנת הפרט', 'רבנים לזכויות אדם', 'שוברים שתיקה', 'יש דין', 'במקום' ו'מי מרוויח'. הסכומים הגיעו ב‑2016 לכמיליון וחצי שקלים, כשהמטרה המוצהרת היא לסייע לקידום "פתרון שתי המדינות". בפועל מזינה את כל המהלך האנטישמיות, שהספרדים, כמו עמים רבים באירופה, אינם מצליחים לסלק אותה ממחזור הדם שלהם, וכנראה שגם לא עושים מאמצים גדולים מדי לכך.

ישראל, על מנהיגותה הגלותית, הייתה כבר מזמן חייבת לשים קץ להתערבות האירופית החצופה, לחוקק חוקים נגד מימון ממשלתי זר, אפילו לאיים בניתוק יחסים עד להפסקת ההתערבות ואף לממן תנועות בדלנות וחתרנות באותן מדינות החותרות אצלנו.

והנה באה הזדמנות. כחלק מהמאמץ לסכל את עצמאות קטלוניה, דרשה ספרד ממדינות העולם להודיע על התנגדותן לכך. תמיכה ישראלית בעצמאות קטלונית הייתה עלולה לשמש כלי תעמולתי בידי תומכי עצמאות פלשתינית. מצד שני, תמיכה בדרישה הספרדית הייתה סוג של התערבות בעניינים פנימיים ומתן לגיטימציה להתערבות הספרדית. לכן ישראל, בחוכמה, לא נענתה, ומשרד החוץ סיפק תשובה דיפלומטית שישראל אינה מתערבת בעניינים פנימיים של מדינות זרות, תשובה המרמזת על ההתנהגות הספרדית ההפוכה, והמהווה בסיס לסיכול ההתערבות הספרדית בישראל, ביום שהממשלה תעז.

דרישת העצמאות של הכורדים והקטלונים נכשלה. הדבר משחק לידי ישראל להכשלת דרישת עצמאות של אלו המכונים פלשתינים, בתנאי שממשלת הימין בכלל מתנגדת לכך.