כמה מיהודי תוניסיה נספו בשואה?

מספרם של יהודי תוניסיה שנספו בשואה גבוה בעשרות אחוזים, מכפי שסברו עד כה ועומד על קרוב ל-700, כך עולה ממחקר חדש.

ערוץ 7 , י"ג בחשון תשע"ח

נספו גם באושוויץ. תמונת ארכיון
נספו גם באושוויץ. תמונת ארכיון
צילום: רויטרס

כנס "בין תוניס לג'רבה" נערך השבוע במרכז דהאן באונ' בר אילן, ובמהלכו נחשף מחקר חדש ממנו עולה כי מספרם של יהודי תוניסיה שנספו בשואה גבוה בעשרות אחוזים מכפי שסברו עד כה ועומד על קרוב ל-700 איש.

"כשנוכחתי לדעת שלא נערך שום מחקר מדעי על שואת יהודי תוניסיה, החלטתי להרתם לנושא ואני עובד עליו כ 12 שנה. המספרים מדברים בעד עצמם: נכון לחודש יוני אנו מדברים על קרוב ל-700 הרוגים מקרב הקהילה", אמר עורך המחקר, ד"ר ויקטור חיון, שהתייחס להתפתחויות החדשות בכל שנה ושנה "עד שנת 2006 ידענו על 400 קורבנות מיוצאי תוניסיה, ב 2012 הגענו כבר ל 488. כיום המספר מתקרב ל-700".

חיון מספר כי גם ביד ושם היה פער גדול במספר הנספים. "גם ביד ושם, במשך שנים, סברו כי כמות הנספים בקרב יהודי תוניסיה עומדת על 50. למה 50? כי זה היה המספר של ההרוגים במחנות הכפייה. אך לא כולם היו במחנות כפייה. עוד כ 390 נפלו בדרכים שונות בתוניסיה עצמה ועוד כ265 במחנות השמדה, בעיקר באושוויץ" אומר ד"ר חיון.

"מדובר בגילוי חשוב שצריך להילמד בכל בתי הספר בישראל. אנו מדברים על 700 נספים שלא ידענו עליהם ולא בוצע בעניינם שום מחקר מלבד זה של ד"ר חיון. הרצאתו ממחישה את שותפות הגורל של העם היהודי. אנו במרכז דהאן נמשיך לערוך ימי עיון ולחשוף גילויים הקשורים לכלל קהילות ישראל" אמר ד"ר שמעון אוחיון, מנהל המרכז.