סנקציה ראשונה נגד הטלוויזיה החברתית

במנהלת השירות הלאומי הודיעו כי יקפיאו מידית הקצאות לטלוויזיה החברתית - עמותה שנתמכה בעבר ע"י הקרן החדשה לישראל.

ערוץ 7 , י"ג בחשון תשע"ח

שר שלום ג'רבי
שר שלום ג'רבי
צילום: אלירן אהרון

מינהלת השירות הלאומי תפסיק להקצות בנות ובני שירות לאומי לעמותה שנתמכה בעבר על ידי הקרן החדשה בטענה כי זו מעודדת סרבנות, כך דווח ב"חדשות עשר".

בדיווח נאמר כי מנכ"ל מינהלת השירות הלאומי, שר שלום ג'רבי, שיגר מכתב למנכ"ל הטלוויזיה החברתית, אהוד שם טוב, ובו הודיע על הקפאה מיידית בהקצאת בנות ובני שירות לאומי לעמותה וכן על בדיקה שמתנהלת, ובסיומה יוחלט האם להפסיק בכלל את הקצאת התקנים.

המכתב מתבסס על ממצאים שהוצגו למינהלת השירות הלאומי על ידי ארגוני ימין לפיהם הטלוויזיה החברתית מעודדת סרבנות גיוס לצה"ל במסגרת טורים וכתבות המתפרסמות באתר, לטענתם לא בראיונות או סיקור עיתונאי רגיל אלא בהצהרות ללא התערבות מערכתית.

המועצה הציבורית של "הטלויזיה חברתית" כוללת את הבלשן פרופ' נועם חומסקי שהביע תמיכה בחזון תנועת החרם נגד ישראל, ה-BDS, וכן אנשי שמאל ישראלים בהם פרופ' גדי אלגזי, מיוזמי מכתב השמיניסטים ומי שישב במאסר על סירוב לשרת בשטחים, עו"ד מיכאל ספרד וחברות הכנסת לשעבר תמר גוז'נסקי ונעמי חזן, לשעבר נשיאת הקרן החדשה.

העמותה מתוקצבת בכמאה אלף שקלים על ידי משרד התקשורת וזוכה ל-5 תקנים של בני ובנות שירות לאומי מדי שנה. בשנתיים האחרונות מבקשים כמה ארגוני ימין להפסיק את תקצוב העמותה ואת הקצאת תקני השירות הלאומי בטענה כי זו מעודדת סרבנות, חרם ואת שיבת הפלסטינים לישראל.

בטלוויזיה החברתית טוענים כי הם כלי תקשורת בעל אג'נדה שמאלנית וכי הם מבטאים קולות שונים בחברה, ולא מביעים תמיכה כלשהי בסרבנות או בחרם על ישראל.