תרגיל באילת: מחבלים תפסו בני ערובה

כוחות ההצלה, צה"ל והמשטרה תרגלו תרחיש של אירוע טרור באילת, בו מוחזקים בני ערובה על ידי מחבלים.

רעות הדר , י"ג בחשון תשע"ח

תרגיל מוטס
תרגיל מוטס
צילום: שחר חזקלביץ - מד"א

משטרת ישראל, מד"א, צה''ל, הרשות הארצית לכבאות והצלה תרגלו השבוע העברה מוטסת של כוחות סיוע ממרכז הארץ לאילת המרוחקת, בעת אירוע רב נפגעים.

המשתתפים תרגלו תרחיש של אירוע טרור באילת, במהלכו מחזיקים מחבלים בבני ערובה.

אל זירת האירוע הגיעו כוחות החירום בעיר ובהם כוחות משטרת ישראל, כיבוי אש ומגן דוד אדום, שהזדקקו לסיוע נוסף שהגיע ממרכז הארץ באמצעות מסוקי חיל האוויר.

כחלק מן הסיוע המוטס, חובשים ופראמדיקים של מד"א הוטסו ממרכז הארץ בעודם מצוידים במנות דם וציוד רפואי מתקדם, במטרה לתגבר את כוחות מד"א בעיר אילת. זאת לצד צוותי כיבוי אש ושוטרי משטרת ישראל, שהוטסו אף הם על מנת לתגבר את הכוחות בעיר הדרומית.

במהלך התרגיל המתמשך תורגל חילוץ פצועים, ואילו מגן דוד אדום תרגל מתן סיוע רפואי לכארבעים פצועים מדומים שנמצאו במקום, תחילה באמצעות כוח רפואי ראשוני שנמצא באילת ובהמשך באמצעות הכוח המוטס שהגיע אל העיר ממרכז הארץ.

כמו כן, תרגלו הכוחות פינוי פצועים אל בית חולים מדומה שנבנה במקום וכן פינוי אל בתי החולים השונים ברחבי הארץ.

שמעון אלקובי, סגן הפאראמדיק הראשי במד"א אשר פיקד על הכוח הרפואי בתרגיל, סיפר: "התרגיל שקיימנו השבוע הוא חלק משגרת התרגילים שאנו מבצעים במד"א על מנת לשמור על רמת כשירות ומוכנות גבוהה שתאפשר לנו להתמודד עם כל תרחיש אפשרי, בדגש על אירוע רב נפגעים שמטבעו מצריך כוח סיוע גדול.

''החשיבות הרבה של התרגול נגזרת מהמרחק הגאוגרפי של אילת ביחס למרכז הארץ והצורך להתגבר על מכשול זה ולתת מענה רפואי מהיר ואיכותי, דבר שמתאפשר הודות לשיתוף פעולה בין צוותי מד"א השונים ברחבי הארץ. למרות שהצוותים שתורגלו לא עובדים יחד בימי שגרה, הם שתפו פעולה בצורה מקצועית ויוצאת מן הכלל, הודות להסמכה המקצועית שעברו והפרוטוקולים של מד"א לתפעול אירועים מסוג זה. המשתתפים אשר פעלו ללא רבב ואנו מגדירים את התרגיל כמוצלח", הוסיף אלקובי.

מנכ"ל מד"א, אלי בין, אמר כי "מדינת ישראל אמנם קטנה בשטחה אך באירוע חירום אנו נדרשים לתת את המענה המהיר והמדויק ביותר, דבר שיכול להיות מאתגר באזורים מרוחקים כמו אילת. התרגיל שהתקיים השבוע אפשר לתרגל את ההערכות על מנת לתת מענה רפואי מהיר ואיכותי גם באזורים מרוחקים גאוגרפית.

''על מנת לבחון את כוחותינו בצורה היעילה ביותר ציידנו להם את הכלים הטובים ביותר העומדים לרשותנו ואין ספק שכלים אלו תורמים למהירות ואיכות התגובה שאנו מספקים לאזרחים במצבי חירום", הוסיף בין.