טראמפ מיישר קו עם נתניהו

בירושלים חותמים בשתי ידיים על ההצהרה שפרסם שליחו של טראמפ ג'ייסון גרינבלט: "כל ממשלה פלסטינית תהיה חייבת להכיר במדינת ישראל".

ניצן קידר , י"ג בחשון תשע"ח

ג'ייסון גרינבלט
ג'ייסון גרינבלט
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שליחו של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, פרסם הערב (חמישי) הצהרה באשר לשליטה שקיבלה הרשות הפלסטינית על המעברים ברצועת עזה.

אבל החלק המעניין של ההצהרה אינו נוגע כלל למעברים, אלא לעמדה שמציג גרינבלט כלפי הליך הפיוס הפנים הפלסטיני וכלפי הסדר מדיני עתידי בין ישראל לרשות הפלסטינית.

"כפי שהבהרנו בעבר, על כל ממשלה פלסטינית להתחייב באופן חד-משמעי ומפורש להילחם באלימות, להכיר במדינת ישראל, לקבל הסכמים וחובות קודמים בין הצדדים, כולל פירוק ארגונים מנשקם - ולהתחייב לפתרון מוסכם על שני הצדדים", אמר גרינבלט.

הוא הוסיף כי "אם החמאס ימלא תפקיד כלשהו בממשלה הפלסטינית, עליו לקבל את הדרישות הבסיסיות הללו".

בירושלים מביעים שביעות רצון מההודעה שכן היא מיישרת קו עם הגישה של ראש הממשלה בנימין נתניהו - במיוחד בדרישות לפרק את ארגוני הטרור מנשקם, להכיר במדינת ישראל ולהילחם בטרור.

באשר לחילופי הגברי בשליטה על המעברים לעזה אמר גרינבלט כי "ארצות הברית מברכת על היערכות הרשות הפלסטינית וקבלת השליטה על מעברי ארז, כרם שלום ורפיח בעזה".

"ארצות הברית מאמינה כי חיוני שהרשות הפלסטינית תישא באחריות מלאה לעזה. נעקוב אחר ההתפתחויות ברצועת עזה תוך שיתוף פעולה הדוק עם הרשות הפלסטינית, ישראל ותורמים בינלאומיים כדי לנסות ולשפר את המצב ההומניטארי בעזה", סיכם גרינבלט.