נתניהו בולם את החוק לביטול ההתנתקות

ראש הממשלה הורה לדחות את ההצבעה על החוק שיאפשר חזרה ליישובים שפונו בצפון השומרון. ח"כ מועלם-רפאלי: הליכוד מתעלם מרצון הבוחר.

עדו בן פורת , ט"ו בחשון תשע"ח

ביטן ונתניהו
ביטן ונתניהו
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה לדחות את ההצבעה שהיתה אמורה להתקיים מחר (ראשון) בוועדת השרים לחקיקה על החוק שקובע כי תותר כניסת ישראלים ליישובים בצפון השומרון שפונו במסגרת תכנית ההתנתקות.

לשכת ראש הממשלה הודיעה לשרת המשפטים איילת שקד כי יש לדחות את ההצבעה בשל הרגישות המדינית ובמטרה לתאם את המהלך מול הממשל האמריקני.

מדובר בהצעת חוק שיזמו יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי ויו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, יחד עם ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן.

ח"כ מועלם רפאלי מסרה בתגובה כי ''ההחלטה לדחות מחר את אישור חוק ביטול ההתנתקות בוועדת שרים לחקיקה היא חוסר רגישות והתעלמות מרצון הבוחר. לא מובן איך הליכוד מונע חוק שרוצה לתקן את העוול האישי והלאומי של חוק הגירוש. החוק יעלה שוב ביום ראשון הבא - ויאושר".

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר כי מטרת תכנית ההתנתקות היתה ''להוביל למציאות ביטחונית מדינית כלכלית ודמוגרפית טובה יותר. אולם כיום ברור לכל שההתנתקות לא רק נכשלה בהשגת תכלית זו, אלא גרמה לנזקים אדירים למדינת ישאל בדיוק בתחומים אלה.

''על אף גירוש התושבים מצפון השומרון, לא חל בשטח כל שינוי מבחינת מעמד הקרקע והנוכחות הצבאית בו'', נאמר.