הסכם קיבוצי בתחום החינוך במגזר החרדי

ההסכם קובע בין היתר כי סייעות הגנים ייהנו מעתה מהעלאת שכר של מאות שקלים בחודש וכי תינתן עדיפות לקידום עובדות קיימות

ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

ההסתדרות, הנהלת עמותת קן ציפור מהעיר אלעד ונציגות הסייעות והגננות המועסקות בעמותה חתמו על הסכם קיבוצי היסטורי ופורץ דרך במגזר החרדי.

קן ציפור הינה עמותה המפעילה מספר מתחמים של גני ילדים ומעונות באלעד, המיועדים לזרם הכלל חסידי. העמותה מוגדרת במשרד החינוך כ"מוכר שאינו רשמי", והיא מעסיקה כ-50 עובדות, סייעות וגננות.

ההסכם הייחודי נחתם לאחר מו"מ ממושך ומורכב בין הצדדים, שהחל לאחר שהעובדות פנו להסתדרות במהלך שנת 2016 מתוך רצון לשפר את תנאי העסקתן ולהסדירם באופן סופי בהסכם קיבוצי.

עם חתימת ההסכם הסדירו הצדדים את היחסים הקיבוציים ביניהם, מתוך ראייה והבנה הדדית כי שיתוף פעולה בין הצדדים וטובת העובדות יביאו להמשך הצלחת העמותה ולהמשך עבודתן המסורה והנאמנה של העובדות עם הילדים המתחנכים במוסדותיה השונים של קן ציפור.

כחלק מההסכם, שתוקפו למשך שלוש שנים, נקבע כי שכר הגננות בעמותה יוצמד מעתה והלאה לתקנות השכר של עובדי ההוראה במוסדות מקבילים במשרד החינוך.

בנוסף לכך נקבע כי כל אחת מהסייעות העובדת בעמותה תהנה מעתה מעליית שכר חודשית קבועה בגובה 400 שקל, ומהגדלה של "תוספת המעונות" אשר נהוגה בכל המגזר הציבורי. בהתאם לאחוזי המשרה תוספת זו יכולה להגיע למאות שקלים בחודש.

לצד זאת, ההסכם קובע כי העובדות יהיו זכאיות פעמיים שנה לשי לחג, בגובה של 500 שקל בסך הכל, אשר ישולם כתוספת שכר.

סעיפים נוספים אשר כלולים בהסכם מבטיחים כי כל משרה חדשה או משרה שתתפנה בעמותה תפורסם קודם באופן פנימי לעובדות קיימות, וכי כל שינוי ארגוני עתידי שהעמותה תרצה לבצע, ועשוי להשפיע על העובדות, יובא לפני ביצועו לדיון עם נציגות העובדים. במקרים מחלוקות קיצוניות בין הצדדים, הדברים יובאו לבוררות כאשר את ההסתדרות ייצג רב ההסתדרות הרב בן-ציון בר-שלום.