ח"כ מועלם לנתניהו:
יש לך שבוע לתאם עם האמריקאים

החלטת נתניהו לדחות את החוק שיחזיר את הנוכחות היהודית לצפון השומרון הפתיעה את ח"כ מועלם-רפאלי. ''אמש סוכם שמאשרים את החוק''.

שמעון כהן , ט"ז בחשון תשע"ח

שולי מועלם
שולי מועלם
צילום: דוברות הכנסת

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לדחות את הדיון בוועדת שרים על חוק ביטול ההתנתקות מצפון השומרון עד לחזרתו מלונדון.

מובילת החוק, יו"ר סיעת 'הבית היהודי' חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי, נשמעת מעט מופתעת מעמדתו של ראש הממשלה. ביומן ערוץ 7 היא הסבירה מדוע.

לדבריה ההפתעה שהיא חשה מהודעת ראש הממשלה נובעת מכך שגם אתמול בערב סוכם עם יו"ר הקואליציה שמוביל יחד איתה את החוק, כי ''יש אור ירוק מלשכת ראש הממשלה לקדם את החוק. סוכם בתחילת הערב אתמול שהחוק עולה ועובר ופתאום אנחנו שומעים על וטו של ראש הממשלה אז זה בהחלט מפתיע ולא ברור.

''הרי אין התנגדות מהותית לחוק הזה גם לא בלשכת ראש הממשלה ותיאום עם האמריקאים ניתן היה לבצע עד היום. זה לא חוק שהפתיע מישהו בעולם הפוליטי. החוק מונח כבר כמה חודשים על השולחן ודובר עליו, נעשה כנס גדול שהובלתי בנושא הזה עם תמיכת כל סיעות הימין ולכן קצת הפתיע אותי לגלות שראש הממשלה מטיל וטו".

עוד מוסיפה מועלם רפאלי ומציינת כי הבוקר שמעה טיעון חדש ולפיו נתניהו ביקש לא להעלות את הצעת החוק כי הוא אינו בארץ, "חשוב לזכור שראש הממשלה לא יושב בוועדת שרים ושההצבעה על החוק בקריאה טרומית היא ביום רביעי ואז הוא כבר יהיה בארץ, אז לא ברור לי הדבר".

ואולי נתניהו רוצה להיות סמוך לאולם בו מתקבלות ההחלטות על מנת שיוכל לעקוב אחריו עם אצבע על הדופק ושליחים שיוצאים ונכנסים מאולם ועדת השרים? מועלם רפאלי מודה שלמרות הטיעון הזה המהלך בו נקט ראש הממשלה אכן הפתיע אותה.

ומה באשר לרגישות המדינית והצורך לתאם את המהלך מול האמריקאים, טענות שנתניהו הציג בפני שרת המשפטים, איילת שקד? מועלם רפאלי מבהירה: "אין לי בעיה לתאם מול האמריקאים. אני רק חושבת שהיה צריך קודם, ואם לא הספיקו אז יש להם שבוע לתאם. אגיש את ההצעה שוב בעוד שבוע במטרה שזה יעבור, ואני מקווה שכל התיאום שנדרש יסתיים בשבוע הקרוב".

"הסיבה שהוטו הפתיע אותי היא שלא שמעתי התנגדות לחוק. הרי אין שאלה על כך שהאיסור לאזרחים ישראליים להסתובב באזור הזה לא מתיישב עם שום דבר שבפועל קורה, כי בניגוד לגוש קטיף ששם סגרנו שער וצה"ל ומדינת ישראל לא נמצאים שם - מעבר לשאלות אם זה היה חכם, אם קיבלנו ההיפך מהמובטח, אם הגבנו כפי שהתחייבנו שנגיב וכו' - בצפון השומרון העוול כפול ומכפול, כי הרסנו ישובים וגרשנו אנשים וצה"ל נמצא שם ומעמד הקרקעות לא השתנה, אז למה רק אזרחים ישראלים לא יכולים להסתובב שם?".

ואולי יודע ראש הממשלה שמטרתה של מועלם רפאלי אינה מסתפקת במתן אישור לישראלים להסתובב במקום, אלא לייצר צעד ראשון לקראת הקמתם של הישובים, ומכך הוא חושש?

"אני לא חושבת שמישהו יכול לחשוב שבאתי לחוק הזה רק כדי לאפשר טיולים בצפון השומרון. מבחינתי צריך לבטל את העוול הזה. הייתה כאן הזדמנות פז לליכוד להתחיל בתיקון הקלקול של הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון. הרי ברור שכל דבר שהוא מעבר לביטול חוק ההתנתקות הוא אירוע שראש הממשלה יצטרך לאשר אותו או לא. הרי אם ייבנה ישוב זה יקרה אך ורק עם ראש הממשלה וכל הקואליציה".

לדבריה במציאות שכזו אם ראש הממשלה סבור שהמהלך בו היא נוקטת הוא בעייתי הרי שעליו לומר זאת בבירור, אך אם אין בעייתיות במהלך יש לקדמו ולא לתלות התנגדות בכך שבעתיד יש מגמה לבנות את הישובים מחדש. "עמדותיי ידועות, החלת הריבונות היא מטרה גדולה וחשובה שאני לא מפסיקה לעבוד בה, אבל לא נראה לי שעל החוק הזה מניחים את כל הדברים הללו. יש כאן משהו לא ברור.

''ניתן היה לתאם עם האמריקאים קודם לכן, ניתן היה לא לתת אור ירוק ולא לתת אור כזה מלשכת ראש הממשלה. אם אנחנו בעד החוק אז בואו נתקדם אתו ותוך כדי תהליך נראה מה מאפשרים ומה לא".

באשר לכוונותיה מכאן ואילך היא מבהירה שבכל מקרה בכוונתה להעלות את הצעת החוק מחדש, "יש לראש הממשלה דרכים שונות, אבל כמו שלו יש דרכים גם לנו יש דרכים ואני מניחה שנמשיך את השיח מתוך מגמה שזה יעבור ביום ראשון הבא כמו שסוכם ולהמשיך בתיקון הזה שאני חושבת שראש הממשלה סבור שהוא חלק ממנו".