לראשונה: ליל אור הבדולח

מאות יהודים מהערים המרכזיות בגרמניה התכנסו בסוף השבוע האחרון לאירוע ייחודי של לימוד תורה משותף שכותרתו 'ליל אור הבדולח'.

בן שאול , י"ז בחשון תשע"ח

אירועים מיוחדים. רבני 'איגוד הרבנים בגרמניה'
אירועים מיוחדים. רבני 'איגוד הרבנים בגרמניה'
צילום ארכיון: באדיבות 'איגוד הרבנים בגרמניה'

בימים אלו מלאו 79 שנים ל'ליל הבדולח' – במהלכו בוצעו פוגרומים 'ספונטניים' נגד יהודים בקהילות בכל רחבי גרמניה.

לרגל ציון אירוע זה התכנסו מאות יהודים, בערים המרכזיות בגרמניה לאירוע ייחודי של לימוד תורה משותף, שכותרתו 'ליל אור הבדולח'.

את האירוע, שהתקיים השנה לראשונה, יזמו חברי 'איגוד הרבנים בגרמניה' והוא נועד לחזק את הזהות היהודית של אזרחים יהודים במדינה, וכן לתת מענה יהודי־רוחני הולם לאותו לילה שבו נחרבו ונפגעו מאות בתי הכנסת במדינה, נרצחו כ־ 1,400 יהודים ויותר מ־ 30,000 נכלאו.

ב'איגוד הרבנים גרמניה' סיפרו כי ליל הבדולח מצוין על ידם מדי שנה, אך הפעם מדובר היה בקונספט ייחודי. לדבריהם, 'ליל אור הבדולח' עורר ענין רב בקהילה היהודית במדינה והשתתפו בו מאות רבות של יהודים מכל רחבי המדינה.

האירוע הזה מצטרף לשורת פעילות יהודית ענפה בחגי תשרי האחרונים – כקונטרה לכניסתה לבונדסטאג של מפלגת 'אלטרנטיבה לגרמניה' הנגועה באנטישמיות, ובכלל זה שליחת רבנים שהגיעו במיוחד מהארץ ומחו"ל לטובת קיום תפילות החגים בערים נדחות, בהן קיימות קהילות קטנות ללא רב או בית כנסת קבוע.

הממשלה הגרמנית צפויה לציין את יום הבדולח בשורת אירועים ביום חמישי הקרוב, התשעה בנובמבר למניינם, אז יחול יום השנה הלועזי של 'ליל הבדולח'.