"דברי השר בנט, לא על דעתנו"

ראש רבני דרך אמונה מזועזע מדברי שר החינוך על היהדות הפלורליסטית בארה"ב. "לאהוב כל יהודי כן, להכיר בתנועה הרפורמית לא".

בני טוקר , י"ז בחשון תשע"ח

הרב ברוך אפרתי
הרב ברוך אפרתי
צילום: ערוץ אורות

הרב ברוך אפרתי, ראש רבני דרך אמונה, מגיב בערוץ 7 על דבריו של יו"ר הבית היהודי, שר החינוך והתפוצות נפתלי בנט בועידה השנתית של ארגון הקהילה הישראלית-אמריקאית בוושינגטון.

בנט הביע עמדה פתוחה ביחס ליהדות הפלורליסטית ואמר שצריך ללמוד מיהדות התפוצות שמנחילה יהדות ללא שיפוטיות.

הרב אפרתי סבור שאסור למפלגה ציונית דתית להכיר בזרמים הפלורליסטים של היהדות. "כולנו בעד לקבל את כל היהודים ולאהוב כל יהודי באשר הוא - ולקרב אותו לתורה. הבעיה היא שהשר בנט מעוניין שנלמד לקבל גם את היהדות הרפורמית ולהכיל אותה".

"אם זאת הייתה האמירה היחידה שלו על התנועה הרפורמית, היינו יכולים להתפלפל למה הוא התכוון. אבל הרי כל הסיפור של עזרת ישראל בכותל, זו יוזמה של השר בנט, שנותנת לגיטימציה לתנועה הרפורמית ומעניקה להם חלק מהכותל. זו לא דרכה של הציונות הדתית. רבני הציונות הדתית תמיד מדגישים את המחויבות שלנו לתורה כפי שנמסרה לנו מסיני ועל פי המסורת ההלכתית המקובלת מדורי דורות", מוסיף הרב אפרתי.

לדבריו אסור להתגמש מול תנועה שבאה להילחם בהלכה. "'אם יגיע מישהו לביתו של השר בנט, ידפוק בדלת ויאמר זה הבית שלי ואשתך היא אשתי, צא מפה'. האם גם כאן השר בנט יהיה פלורליסט ויכיל אותו ויאפשר לו להכנס לבית? אותו דבר עם התנועה הרפורמית. הם מנסים להחליף אותנו בבית שלנו. הם אומרים שהתורה שונה ממה שאנחנו מכירים. האם ניתן להם לגיטימציה?".

הרב אפרתי סבור שמנהיג בציונות הדתית צריך ליישם את העקרונות שקובעים הרבנים. "היחס שלנו לציבור החילוני, זה כמו יחס ליהודי חלש. אבל היהדות הרפורמית זו תנועה אידיאולוגית שמנסה להחליף את התורה - וזאת כבר בעיה. מנהיג בציונות הדתית צריך להתעסק בפוליטיקה וליישם את העקרונות של הציונות הדתית. כרב אני מחויב לתורה - והדברים האלה מנוגדים לתורה ומנוגדים למשנת הציונות הדתית - ולכן אני בא ואומר שהם לא על דעתנו".