מחאת המשפחות השכולות:
נבלמו ההעברות בוועדת הכספים

בני המשפחות השכולות וראשי הרשויות השובתים רעב הגיעו לישיבת ועדת הכספים ופוצצו אותה, "לא רוצים לחכות לאסון הבא".

חזקי ברוך , י"ז בחשון תשע"ח

מחאת המשפחות בועדת הכספית
מחאת המשפחות בועדת הכספית
צילום: חזקי ברוך

המשפחות השכולות וראשי הרשויות ביהודה ושומרון השובתים רעב בדרישה לתקצב כבישים עוקפים ברחבי יו"ש הגיעו בצהריים (שני) לישיבת ועדת הכספים ופוצצו אותה.

לאחר שבני המשפחות הגיעו לישיבה הודיעו ח"כ מיקי זוהר מרכז הקואליציה בוועדת הכספים וח"כ בצלאל סמוטריץ', חבר הוועדה, על עצירת כל ההעברות התקציביות.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מסר, "מדובר על חיי אדם ולא משחק. כל עוד התקציבים תקועים לחצי מיליון התושבים ביהודה ושומרון, שום תקציב לא יכול לעבור".

ח"כ זוהר אמר לחברי הוועדה, "יושבים לצידכם המשפחות השכולות שאיבדו יקיריהם בכבישי יו"ש. רה"מ הבטיח תקציבים. אני מודיע כאן, שום תקציב לא יעבור עד שתושבי יו"ש יקבלו את המרכיב הבסיסי ביותר שזה ביטחון".

"אנחנו חברי הכנסת של הליכוד לא נוותר עד אשר התקציבים להתיישבות יגיעו. יש בהתיישבות חיים, צריך לשמור על החיים!", הוסיף.

הדס מזרחי, אלמנתו של ניצב משנה ברוך מזרחי, אמרה לח"כים, "הוא נרצח בכביש 35, כביש אין בו תאורה, אין רשת סלולרית ואין כביש עוקף. אנחנו עמדנו על הכביש 25 דקות כדי שיבואו ויעזרו לנו. לאמבולנסים לקח כל כך הרבה זמן. יכלו להציל את ברוך כנראה, והוא לא בחיים. אני היום, שלוש וחצי שנים אחרי, שבעה הבטחות. אני מגיעה להלוויות, מגיעה לשבעות, ושומעת אותו דבר. אני מאוד מקווה שהכספים יעברו כי חייבים אותם. זה הצלת חיים. אני עוזבת חמישה ילדים בבית וממשיכה להגיע לכאן".

אדווה ביטון, אמה של אדל ביטון הי"ד, הוסיפה, "אנחנו לא יכולים לתת לזה לעבור לסדר היום. אנחנו לא אזרחים סוג ב'. אנחנו נוסעים ברכבנו ואנחנו ראויים לכבישים ראויים, לתחבורה, לתאורה לצידי הדרך, לתקשורת סלולרית. לא ייתכן שחדשות לבקרים קורים במדינתנו מקרים קשים מאוד וסוללה של חברי כנסת כאלה ואחרים מגיעים לביתנו, משתתפים בצערנו, מזדהים עמנו מבטיחים לנו הבטחות כאלה ואחרות. אנחנו רוצים לראות מעשים אנחנו רוצים לנסוע ולחזור בבטחה לביתנו".

יצחק אבוטבול, שאשתו נרצחה בדרך למבוא דותן, סיפר לחברי הכנסת, "שבוע לפני הפיגוע היה פיגוע בדיוק שם ואף אחד לא התייחס, שנה וחצי אחרי זה נרצח בושריאן באותו מקום באותה צורה. אני מסיע ילדים מהשומרון באוטובוס מוגן אבל ללא תקשורת, ללא תאורה, ללא כבישים עוקפים, אנחנו מבקשים לא לעבור את חווארה במשך 45 דקות כשכולם זורקים עלינו אבנים ויורים עלינו אני מבקש רק שתבינו ותעבירו את התקציב הזה".

רותי חסנו, רעייתו של אברהם חסנו הי"ד, ציינה, "מכיכר אברהם ועד בית חגי שישה אנשים נרצחו אחד אחרי השני. אנחנו באים לפה למנוע את הפיגוע הבא. אנחנו מבקשים יחס ושישחררו את הכסף שצריך לתת לראשי המועצות".

הדס מזרחי הוסיפה ואמרה, "המשפחות השכולות כבר לא יכולות להסתכל ליתומים ולאלמנות בעיניים. נמאס לנו".

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, אמר לחברי הכנסת "בידיים האלה החזקתי את ילדי הנקין שהוריהם נרצחו בכביש שעליו עדיין אין תאורה ואין קליטה סלולארית. אנחנו לא רוצים לפנות שוב גופות כמו שפינינו של בני משפחת פוגל באיתמר ששם כבר שנים מאז הרצח עד היום אין מרכיבי בטחון".