עימות בין ראש הממשלה למשפחות השכולות

ראש הממשלה הצהיר על הקצאת הכספים לצורך סלילת הכבישים העוקפים. בני המשפחות השכולות התפרצו לדבריו.

חזקי ברוך , י"ז בחשון תשע"ח

המשפחות השכולות בסיעת הליכוד
המשפחות השכולות בסיעת הליכוד
צילום: חזקי ברוך

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז בפתח ישיבת סיעת הליכוד כי סיכם עם שר האוצר על מתן תקצוב מיידי של 200 מיליון שקלים לתקצוב שני פרויקטים שתכנונם הושלם, שיקוע קלנדיה ועוקף בית אריה מערב.

"אנחנו דואגים לפתח את כל חלקי הארץ ולהגן על כל חלקי הארץ. במסגרת הזאת יש לנו התחייבות ברורה לפתרון בעיית הכבישים העוקפים ביהודה ושומרון, כולל בעיות התאורה ובעיות אחרות. איננו רק מדברים, אנחנו עושים. הפעולה שלנו היא פעולה עקבית, נחושה ושיטתית", אמר נתניהו.

לדבריו, "קודם כל אנחנו מכשירים כמידת האפשר את דעת הקהל הבינלאומית. שימו לב שאנחנו במשך שנה לא ספגנו שום גינוי ושום החלטת מועצת ביטחון וכמעט שלא שומעים במסגרת הבינלאומית לבנייה ביהודה ושומרון. זה לא מקרי, זה כתוצאה שאנחנו מכשירים את דעת הקהל. שנית, אנחנו צריכים להביא את הכסף, אנחנו לא רוצים להתחייב לכסף בלי שיהיה כיסוי לכסף ולכן גם את זה אנחנו עושים. סיימנו את שני הדברים החשובים הללו ואנחנו יוצאים לדרך".

"אני בא מפגישה עם שר האוצר והחלטנו יחד להקצות מיידית 200 מיליון שקל לסלילת הכבישים שכבר מתוכננים. מדובר על שיקוע קלנדיה ועל בית אריה. אנחנו הולכים להביא לכבישים האחרים הקצאה מיידית, עכשיו, לתכנון - כי כדי להקצות כספים אתה חייב תכנון. זה כולל גם את התהליכים הסטטוטוריים של כל שאר הפרויקטים - עוקף אל ערוב, עוקף חווארה ומודיעין עילית כביש 446", סיפר נתניהו.

ראש הממשלה הוסיף, "אנחנו נביא במסגרת הדיון בממשלה בתחילת ינואר לתקציב 2019 הרשאה להתחייב לסכום של עוד 600 מיליון שקל כדי להשלים את הכבישים הללו וגם את התאורה. אנחנו יוצאים לדרך, זאת שעה טובה, היא חשובה לכולנו - גם למתיישבים, גם לליכוד וגם לכל עם ישראל".

לאחר שנתניהו החל בדבריו התפרצה לדברים הדס מזרחי אשר סיפרה לראש הממשלה על האירוע בו נרצח בעלה נצ"מ ברוך מזרחי הי"ד ועל הזמן הרב שהיא ובני המשפחה חיכו עד להגעת כוחות הביטחון וההצלה.

אדווה ביטון, אמה של אדל ביטון הי"ד, הצטרפה גם היא לדברים ודרשה מראש הממשלה לדאוג מיידית לתאורה בכבישים ולכיסוי תקשורת סלולארית. "למה מחכים לאסון הבא? שוכחים אותנו, קברתי את בתי. אנחנו שובתים רעב כבר יומיים ומבקשים להציל חיי אדם".

בשלב זה התפתח עימות מילולי בין בני המשפחות ובין חלק מחברי סיעת הליכוד, אולם ראש הממשלה הרגיע את הרוחות וביקש לאפשר לבני המשפחות לסיים את דבריהם.