השפעות החורף בגיל השלישי

רוב האוכלוסייה הבריאה מצליחה להתמודד עם מחלות החורף גם בלי תרופה או חיסונים, אולם עבור הקשישים מדובר בסיכון חיים של ממש.

ענבל סיקורין, מרפאת ניאמדיק , י"ח בחשון תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

חורף היא עונה גשומה וקסומה, היא מביאה עמה הרבה התחדשות, אוויר נקי אך גם מחלות לרוב.

החלק המכריע של האוכלוסייה הבריאה מצליחה להתמודד עם המחלות והחיידקים, אפילו ללא מתן תרופה או חיסונים, אולם עבור אוכלוסיית הקשישים, מדובר בסיכון חיים של ממש.

על פי הספרות המקצועית, בעונת החורף קיימת עליה בתאונות נפילות ועלייה בתחלואה בקרב אוכלוסיית הקשישים. המחלות העונתיות בחורף מאופיינות בזיהומים ווירליים בעיקרן, כאשר המוכרת ביותר היא מחלת השפעת.

מחלה שחיכה בעיקר בימי החורף ולרוב עוברת ללא כל התערבות רפואית. אולם, עבור אוכלוסיית הקשישים, מחלת השפעת יכולה להוביל לסיבוכים קשים שאף עלולים לגרום למוות. לכן, למניעת מחלת השפעת יש חשיבות מכרעת באוכלוסיית הגיל השלישי.

מרפאת ניאמדיק, המתמחה בגיל השלישי, נותנת כמה כללי אצבע חשובים לקראת החורף הקרוב על מנת שנוכל להיות ערניים למצב הקשישים ונמנע את הסיכונים המצפים להם בעונת החורף:

חיסון כנגד שפעת - ההמלצה הראשונה למניעה היא כמובן ההתחסנות כנגד המחלה. בימים האחרונים כבר התחילו לחסן מטופלים בקופות החולים כנגד השפעת. אוכלוסיית הקשישים, מאחר ונחשבת כאוכלוסייה בסיכון, צריכה להתחסן, ויפה שעה אחת קודם.

חיסון כנגד דלקת ריאות - המלצה פחות נפוצה בקרב האוכלוסייה, אך לא פחות חשובה, היא חיסון כנגד דלקת ריאות (שאותו צריך לקבל רק פעם בחיים. כדאי לפנות למרפאה המטפלת כדי לדעת האם התחסנתם, אם לא, מומלץ במיוחד לאוכלוסיית הגיל השלישי.

שמירה על כללי היגיינה - שמירה על כלליי היגיינה דווקא מהאוכלוסייה ה"חזקה" יותר. ביקורי הילדים והנכדים הם כיף גדול - הם מביאים הרבה שמחה ויש האומרים אפילו אריכות ימים. אך יש לזכור כי הנכדים חשופים בגני הילדים ובגינות לחיידקים ווירוסים היכולים לסכן מאוד את הסבתות והסבים ולהוות קרקע פורייה להתפתחות מחלות קשות יותר.

על כן, כל ביקור אצל סבא וסבתא, יש להתחיל בשטיפת ידיים ופנים ואפילו, אם ניתן, להחליף את בגדי הגן לבגדים נקיים. אם הנכד/ה מעט מצוננים, יש אפילו להימנע מנשיקות וחיבוקים. הכלל הזה רלוונטי גם ליתר בני המשפחה - אם מישהו מבני המשפחה חלה בשפעת או שהוא חש כי מתחילים סימני צינון או מחלה, מומלץ לוותר על הביקור אצל סבא וסבתא.

מה שעבור האוכלוסייה הבריאה מקבל ביטוי בדמות שיעול או נזלת, אצל בני הגיל השלישי יכול לקבל ביטוי קשה יותר - שפעת חריפה ואפילו דלקת ריאות קשה. ועל כן יש לגבש נוהל אותו יש ליישם שבעתיים בחורף - ביקור אצל סבא וסבתא רק כשמרגישים טוב.

אוורור הבית - בימים קרים הנטייה הטבעית היא לאטום את הבית ולסגור חלונות מפני הצינה ולשמור על טמפרטורה חמימה בבית. אך יחד עם זאת, יש לוודא שהבית מאוורר על ידי השארת פתחי אוויר. כלל האצבע צריך להיות כי הבית צריך להיות מספיק חם ונעים, עדיף לחמם את הבית לכדי 20 עד 24 מעלות בכל הבית, ובמקביל לדאוג שתמיד יש חלון שאינו סגור עד הסוף על מנת לאפשר אוורור תמידי של הבית.

חימום הבית - מומלץ לקנות מדי חום ולהתקין בכל החדרים כדי לוודא שהטמפרטורה אכן היא 24 מעלות. כדאי לוודא את תקינות התנורים בבית - בשום אופן לא להשתמש בתנורי בערה כגון נפט בשל סכנה של פליטת חד תחמוצת הפחמן. כדאי להשתמש במצעים למיטה העשויים מבד פלנל מחמים. וכמובן גם שמיכות מחממות.

חום גוף - איבוד חום הגוף הנקרא היפוטרמיה הינו מצב מסכן חיים אליו חשופים הקשישים מאחר והם מאד רגישים לאיבוד חום. היפוטרמיה הינו מצב של ירידה של טמפרטורת הגוף מתחת ל-35 מעלות. חום גוף תקין הינו 36.5 מעלות.

מה לעשות במקרה וזיהינו קשיש שלקה בהיפוטרמיה? (א) יש להגיעה בדחיפות לבית חולים - מצב של הפוטרמיה מסכן חיים; (ב) במידה והקשיש בהכרה אפשר להכין לו משקה חם; (ג) להלבישו היטב ולפנות לבית החולים; (ג) לחמם את המקום שבו נמצא הקשיש. הדרכים למניעת היפוטרמיה הן: (א) לבוש חם המתאים לעונה (יש להתלבש בצורת שכבות כמו בצל); (ב) יש להקפיד על תנועה מתמדת (לקום כל עשרים דקות לצורך סיבוב בבית ושחרור איברים); (ג) יש להקפיד על ארוחות מזינות, בריאות וחמות; (ד) חימום הבית;

אמצעי תקשורת - חשוב מאוד לוודא כי יש בהישג יד אמצעי תקשורת והיכולת כדי לקרוא לעזרה, גם בעת הפסקת חשמל (לחצן מצוקה יעיל במצבי חרום, טלפון נייד עם סוללה מלאה, שעון מצוקה על מפרק היד). תאורת חרום המופעלת ברגעים של נפילת חשמל- חשוב ביותר למניעת נפילה במקרה של הפסקת חשמל.

סכנת החלקה - על מנת למנוע החלקה, יש לנעול נעלים סגורות שהסוליה שלהם לא מחליקה במים. להשתמש באבזרי עזר בעת ניידות, במידת הצורך. סכנה גדולה קיימת בעת נפילות בחורף שהקשיש לא יצליח לקום וילקה בהפוטרמיה כתוצאה משכיבה על הרצפה הקרה. לכן, חשוב מאד שיהיה שעון מצוקה הנמצא על מפרק ידו של הקשיש כדי שיוכל להזעיק כוחות הצלה למיקום הקשיש.

הכותבת היא ענבל סיקורין, אחות ראשית, מרפאת ניאמדיק – מרפאת מומחים לגיל השלישי. האמור אינו מהווה ייעוץ רפואי, יש להיוועץ עם רופא המשפחה ו/או רופא מומחה בכל בעיה רפואית.