פרשנות
משחק המספרים של איזנקוט

מי שישים לב לדרך שבה זימן הרמטכ"ל את הרבנים לפגישה, יבין שתוצאותיה נכתבו עוד טרם שהתרחשה. פרשנות.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח בחשון תשע"ח

הרב קרים ואיזנקוט
הרב קרים ואיזנקוט
Photo by Marc Israel Sellem/POOL

1. הרמטכ"ל איזנקוט יפגש היום (שלישי) בשעה 17:00 עם שמונה רבנים מהציונות הדתית לשיחה בנושא פקודת השירות המשותף.

לכאורה מדובר בצעד חיובי. פגישה של הרמטכ"ל עם רבנים בולטים השולחים את תלמידיהם לשירות משמעותי בצה"ל היא בודאי עניין חיובי, ודיון בנושא פקודת השירות המשותף הוא קריטי.

אבל מי שקצת שם לב למתרחש הבחין בטח שבשעה 15:00 נפגש הרמטכ"ל גם עם נציגות שדולת הנשים. וכמה נציגות תהיינה במפגש? ניחשתם נכון: שמונה.

2. זה לא מקרי. איך אנחנו יודעים? מאחר שכל ניסיון להגדיל את מספר הרבנים המשתתפים בפגישה נתקל בהתנגדות מצד לשכת הרמטכ"ל, והיו נסיונות כאלו.

מבחינת הרמטכ"ל מדובר בפגישה עם שני צדדים שווים בערכם, שני צדדים שעמדתם בסוגיית השירות המשותף חשובה לו באותה המידה, וכאשר זה המצב, אזי חובה לומר בצער: תוצאות הפגישה עם הרבנים נקבעו עוד טרם שהיא התחילה.

3. כאשר הוקם צה"ל נקבעה בו נורמה: כל היחידות בצבא תהיינה כאלו שכל חייל דתי יוכל לקיים בהן את אורח חייו ולשמור על אמונתו.

שר הביטחון דאז, דוד בן גוריון לא קבע את הכלל הזה עבור החיילים הדתיים. אלו, יש לציין העדיפו אז לשרת בפלוגות דתיות. זה היה נוח יותר. גם הרבנים, אגב, היו אז בעד שדתיים ישרתו יחד.

הכלל הזה נקבע כדי שצה"ל יהיה צבא יהודי ויהיה צבא של כל עם ישראל. לכן בצה"ל היה במשך שנים גדוד דרוזי והיה גדוד סיור בדואי, אבל "גדוד דתי" באופן הצהרתי לא היה.

4. צריך לומר ביושר, הבסיס הזה נסדק, והוא נסדק בתהליך שנמשך כבר שנים. פקודת השירות המשותף היא רק צעד אחד בתהליך הזה, צעד אחד אבל צעד משמעותי.

אם הרמטכ"ל איזנקוט לא יעשה כאן סיבוב פרסה, לא תיקונים קוסמטיים, צה"ל יפסיק להיות אותו צבא ממלכתי שהוא היה במשך שנים רבות.

זוהי המשימה המוטלת כעת לפתחו של הרמטכ"ל. למרבה הצער התנהלותו מלמדת שאין לצפות שזה אכן מה שיקרה.