פרשנות
מי ידאג לעם היהודי?

את האורוות של קק"ל חובה לנקות, אבל סגירת הגוף הזה "דה פקטו" כפי שרוצה הממשלה תהיה מכה אנושה לאינטרס של עם ישראל כולו.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח בחשון תשע"ח

מוביל המאבק נגד הפגיעה בקק''ל. סמוטריץ'
מוביל המאבק נגד הפגיעה בקק''ל. סמוטריץ'
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

לפני שנים כתב הסאטיריקן אפרים קישון את ההומורסקה "תולדות המיות"ר", שאמורה היתה ללעוג לגופים ארכאיים כדוגמת ההסתדרות הציונית וקק"ל שבכל פעם שתחום עיסוקם הופך למיותר הם מוצאים להם פרויקט חדש להצדקת קיומם.

הקרן הקיימת לישראל, ובשם החיבה שלה קק"ל, היא אחד מהמוסדות הלאומיים, שמבחינות מסוימות בהחלט עונים להגדרה הזו.

הקרן, שקמה על מנת לגאול את אדמות ארץ ישראל, מצאה את עצמה לאחר קום המדינה במצב של חיפוש דרך. כחלק מחיפוש הדרך נוצר הפרויקט של יערות קק"ל ונוצרו עוד שורה ארוכה של פרויקטים שהקרן מעורבת בהם.

אובדן הדרך הזה הוביל גם לשחיתות וסיאוב שפשו במנגנון של הקרן הקיימת לישראל ואיימו על עצם יכולתה להתקיים.

אולם, לפני ששופכים את התינוק עם המים חובה לזכור: קק"ל היא חברה ש העם היהודי. היא נאמנה של העם היהודי בהחזקת קרקעות העם היהודי בארץ ישראל.

את תפקיד הנאמנות לעם היהודי צריכה היתה לקחת על עצמה מדינת ישראל. אולם, שורה של פסיקות של בג"ץ הפכה את מדינת ישראל בתחום מדיניות הקרקעות ל"מדינת כל אזרחיה" דה פקטו. למדינת ישראל אסור לדאוג לאינטרס של העם היהודי.

אם נסגור את קק"ל אנחנו נסגור את הגוף היחיד שעוד רשאי לדאוג לאינטרסים של העם היהודי בתחום הקרקעות. את הגוף היחיד שרשאי ויכול להחזיק קרקע בהיקפים גדולים למענם של יהודים ורק למענם של יהודים.

את אורוות קק"ל חובה לנקות וטוב שזה נעשה. אבל המאבק נגד קק"ל, שנתניהו והאוצר מצטרפים אליו בגלל קוצר ראות ורצון להשיג תקציבים "מחוץ לקופה", יהיה מכה קשה לאחיזתו של העם היהודי בארץ ישראל.