שיעור תורני - בהונגרית

"בתי הכנסת האורתודוקסים שומרים על התרבות היהודית בהונגריה", אמר אייכלר לעמיתו ההונגרי וסיפר על שיעורי תורה שנמסרים בבתי הכנסת

חיים לב , י"ח בחשון תשע"ח

ישראל אייכלר
ישראל אייכלר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סגן יו"ר הכנסת ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) אירח משלחת של חברי פרלמנט הונגרים, בראשות סגן יו"ר הפרלמנט הד"ר אישטוון הילר.

במהלך המפגש שהתקיים במשכן הכנסת אמר ח"כ אייכלר כי "התרבות היהודית ההונגרית נשמרת רק בזכות בתי הכנסת האורתודוקסים המחנכים לפי המסורת היהודית האותנטית".

חברי הפרלמנט ההונגרי סקרו את פעילות הממשלה ההונגרית להכרת התרבות היהודית לדורותיה בהונגריה. אייכלר ביקש לברר כיצד מתכוונת ממשלת הונגריה להילחם באנטישמיות הגואה במדינה, כמו גם בשאר חלקי היבשת האירופאית.

סגן יו"ר הפרלמנט ההונגרי סיפר כי כחלק מהחינוך נגד אנטישמיות הם שולחים את המורים ל'יד ושם' על מנת ללמוד מקרוב על שואת העם היהודי. "את המסרים שהם סופגים ב'יד ושם' הם מעבירים הלאה לתלמידים כשהם שבים לכל בתי הספר בהונגריה. חשוב לזכור כי התלמידים הללו הם כבר דור שלישי לאחר השואה וחשוב שיכירו את ההיסטוריה הכאובה" אמר הילר.

במהלך הדיון הפתיע ח"כ אייכלר את חברי המשלחת כשהציג בפניהם שיעור תורני הנלמד בשפה ההונגרית על ידי הרב זאב פשקוס בבית הכנסת האורתודוקסי קושיצה בהונגריה. כמו כן סיפר על בתי הכנסת של חב"ד המפעילים בתי הספר לילדים יהודיים בהונגריה.

אייכלר הוסיף: "לפני מספר חדשים הייתי בהונגריה יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. ראיתי יהודים שפוקדים את בתי הקברות ומתפללים אצל ציוני גדולי עולם וקברי אבות. הם מהווים רוב התיירות היהודית בהונגריה. יש לשמר ולשפץ את בתי הקברות ולחזק את בתי הכנסת הפועלים במדינה".

חברי המשלחת שיבחו את מערכת היחסים המצוינת בין ישראל להונגריה וסיכמו על הגברת שיתוף הפעולה, בכלכלה ובתחומים נוספים, לתועלת שתי המדינות.