מכתב פתוח ליו"ר אמונה, ליאורה מינקה

היום הלכו ארגוני הנשים בראשות האמא אווזה, שדולת הנשים הסופר-שמאלנית, לפגוש את הרמטכ"ל. מה את מחפשת שם?

גיל רונן , י"ח בחשון תשע"ח

ליאורה מינקה
ליאורה מינקה
צילום: יח"צ

לכב' ליאורה מינקה, יו"ר ארגון אמונה, שלום רב

אנחנו לא מכירים. לא נולדתי בציבור הדתי ולא גדלתי בו. אבל אני מכיר אותו ומוקיר אותו ורואה בו את הניצוצות של הגאולה הקסומה שתמיד האמנתי בה, מאז שהייתי ילד.

אני מגדיר עצמי כשמרן בהשקפותי. שמרנים הם אנשים שאוהבים את הדת, גם אם אינם מקיימים מצוות רבות. שמרנים מבינים שהעם חייב את חייו לדת שלו, בכל מקרה. בלי דת, בלי שומרי המסורת והגחלת, הכל מתפורר. באין מוסר ייפרע עם.

את עומדת בראש ארגון הנשים הדתיות-לאומיות הגדול ביותר, אמונה. אי-שם בסוף שנות ה-80, ארגוני הנשים הציוניים הוותיקים – ויצ"ו, נעמ"ת ואמונה – הסכימו לקבל על עצמם את ההנהגה האידיאולוגית של ארגון חדש שנקרא שדולת הנשים. הארגון, שנוסד ע"י הקרן החדשה לישראל, הביא עמו בשורה מרגשת: הגיעה העת למהפכה נשית. הנשים ישליכו מעליהן את מוסרות שלטון הפטריארכיה ויצעדו יחד אל אופק חדש. לא עוד חיים אפורים של הקרבה למען המשפחה. לא עוד שאיפה לחיי שקט ואהבה. מעכשיו, אמרו לכן, אנו שותפות במלחמת מגדרים שבסופה אוטופיה נשית עלי אדמות. ניקח מהגברים הרשעים את כל מה שהם לקחו מאיתנו. נשות כל העולם, התאחדו.

אז עוד לא ידענו שהקרן החדשה היא ארגון של שמאל קיצוני שמטרתו החרבת המדינה היהודית כפי שאנו הכרנו אותה, ויצירתה של ישראל חדשה, שכבר אינה ישראל.

אבל עכשיו אנחנו יודעים. ולמרות שאנחנו יודעים בדיוק מהי הקרן החדשה לישראל, וכבר למדנו שזהו ארגון שהקים ומעניק סיוע לקבוצות ששואפות להחריב את המדינה היהודית, את ממשיכה לתת לשדולת הנשים לגיטימציה וגושפנקה מוסרית. כי את זאת יש לדעת: בלי הגושפנקה המוסרית שמעניקות הנשים הדתיות לארגוני הנשים של הקרן החדשה, מצבם היה הרבה פחות טוב. הם זקוקים לכן – ואתן מסייעות בידם. למה?

הולכות אחרי אמא אווזה

ארגוני הנשים של השמאל יצאו לפני כמה ימים בהודעה נגד חוקי הלאום והדין העברי. אמנם, אמונה לא נכללה בקבוצת הארגונים שהוציאו את ההודעה (אך מרכז רקמן של אוניברסיטת בר אילן, כן). אבל רק המעשה הזה לבדו היה אמור לגרור הוקעה מצד ארגון דתי ולאומי כמו אמונה. ככלות הכל, מדובר בניסיון לבלום חוקים שמגדירים בדיוק את אופיה הדתי והלאומי של המדינה, ואשר מקודמים ע"י המפלגה הדתית-לאומית, שנשות אמונה אמורות להיות מקורבות אליה, איכשהו. זה לא קרה.

היום הלכו הארגונים בראשות האמא אווזה, שדולת הנשים, ו"פורום דבורה" הסופר-שמאלני (שכולל את נעמי חזן בין ה"מומחיות" שלו), לפגוש את הרמטכ"ל. גם את נכחת. מה את מחפשת שם? מה עושות הנשים הדתיות-לאומיות במשלחת שנועדה לערער את הבסיס לעבודה המשותפת בין צה"ל לבין הציונות הדתית? לא טוב לך שבחורי ישיבה משרתים בצה"ל? את באמת חושבת שחשוב יותר לצה"ל שישרתו בו כמה בנות בטנקים, במסגרת פרוייקט הנפל של השמאל, מאשר שישרתו בו הלוחמים הדתיים לאומיים עטורי התהילה?

סליחה שאני מנסח זאת כך, אבל: איך את יכולה להיחשב חלק מהקהילה הדתית-לאומית, כשאת הולכת בצורה כל כך מופגנת לחזק את אויביו של המחנה הזה? ואני משתמש במושג "אויבים" באופן מושכל ומודע. החלשת הצבא, זה כבר מעבר ליריבות פוליטית לגיטימית בתוך הציונות.

כאמור, איני חלק מהמחנה. אני משקיף עליו מבחוץ. וכמשקיף, איני מבין. אני לא מבין איך מי שמייצגת נשים שחונכו על ברכי הציונות הדתית ומחנכות עליה את בניהן, יכולה לפגוע כך בקהילה שלה. אם לא נוח לך בציונות הדתית, או בציונות בכלל, את יכולה לקום ולעזוב. רבות עשו זאת לפניך. אבל להמשיך להיגרר אחרי נשות השמאל הקיצוני? איך אפשר?

אשמח מאוד לתשובתך. אם טעיתי, לא תהיה לי בעיה להתנצל בפניך.

גיל רונן
יו"ר תנועת המשפחה