יוגב: לפתור את משבר קק"ל בהידברות

ח"כ מוטי יוגב מתייחס למשבר סביב הלאמת קק"ל, לזעקתן של המשפחות השכולות, ולחוק הרב קוק שאותו הוא מקדם במרץ.

חזקי ברוך , י"ח בחשון תשע"ח

כל אחד יפעל בדרכו. יוגב
כל אחד יפעל בדרכו. יוגב
צילום: חזקי ברוך

חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) מתייחס בראיון לערוץ 7 למשבר הפוליטי שפרץ היום (שלישי) סביב סוגיית החוק להלאמה "דה פקטו" של קק"ל.

"אני מקווה שאנחנו לא לקראת משבר", אומר יוגב, "יש כאן עמדות כוחניות לפתיחת משא ומתן. אני מקווה שגם לראש הממשלה ברור שאת קק"ל אסור להעמיד במבחן בג"ץ או מבקר המדינה או חוק המכרזים".

לדבריו, "קק"ל גאלה אדמות ועוזרת להתיישבות והניסיון להכפיף אותה לסטנדרטים של שוויון לא נכון. קרן קימת לישראל חייבת להישאר מוסד לאומי של עם ישראל, הפועלת לגאולת קרקעות, לפיתוח הארץ וסיוע להתיישבות היהודית בארץ ישראל".

"יחד עם זאת, כספי ורווחי קק"ל הם כספי העם היהודי. ברוך ה', יש לנו מדינה וממשלה נבחרת מזה כ - 70 שנה, העושה את רצון העם על ידי הכנסת והממשלה. לכן, אסור לחוקק, אלא להגיע להסכמות על ידי הדברות, ולנהל משא ומתן שיביא להסכמות שיהיו לטובת עם ישראל והמדינה", קורא יוגב.

יוגב מתייחס גם להבטחותיו של ראש הממשלה נתניהו להעברת תקציבים לכבישים עוקפים ומרכיבי ביטחון ביו"ש, "התעסקתי בנושא. האמירה של ראש הממשלה אתמול על 200 מליון שקל שינתנו עכשיו והיתר ב- 2019 היא לא מקובלת. הכבישים ביו"ש מפגרים אחרי תכניות הכבישים בכל הארץ. 800 מיליון זה המינימום וצריך גם לקחת כסף מהפלסטינים".

"זעקת המשפחות השכולות ויוסי דגן נכונה", מבהיר יוגב אך מציין, "אני פועל בדרכי. אנחנו חייבים לראות דברים בפועל ואני רוצה לראות תוכנית אב לכבישים ביהודה ושומרון וגם ביצוע. כבישים שיחברו בין הים התיכון לירדן. כל הארץ היא ארץ אחת וצריך לחבר את הכבישים. הכבישים כבר לא מכילים את כל האוכלוסיה. יבחר כל אחד את הדרך ובסוף יהיו כבישים".

לקראת סיום מתייחס יוגב לחוק הרב קוק אותו הוא יוזם, "החוק כבר מנוסח וחתומים עליו לא מעט חברי כנסת. אנחנו סבורים שדמות כמו הרב קוק שהיה רב ציוני ופעל רבות יחד עם ויצמן ופעל בברטניה כמנהיג ציוני שהצהרת בלפור תצא לפועל, ראוי להנצחה ממלכתית".

"הרב קוק היה הרב הראשי הראשון לישראל ענק בתורה וענק בתפיסותיו הציוניות במסע המושבות שחיבר את כל התיישבות דתיים וחילונים כאחד", מציין יוגב, "זה מצריך מרכז שיפעל בירושלים ויום זיכרון ממלכתי שינציח את הרב קוק. ידע כל ילד בישראל מי היה הרב קוק".