גרמניה:
הציורים הגנובים יוצגו בתערוכה

התערוכה מביאה לקיצה סאגה חובקות עולמות שנמשכה כשש שנים במאבק להשבת היצירות לבעליהם.

חיים לב , י"ט בחשון תשע"ח

השואה. ארכיון.
השואה. ארכיון.
צילום: ISTOCK

תערוכה מיוחדת נפתחה בבון שבגרמניה ובה מוצגים לציבור הרחב למעלה מ-250 ציורים יקרי ערך שהיו שייכים ליהודים לפני פרוץ השואה ובמהלך מלחמת העולם השניה הוחרמו מידי בעליהם על ידי הנאצים ועושי דברם.

התערוכה מביאה לקיצה סאגה חובקות עולמות שנמשכה כשש שנים במאבק להשבת היצירות לבעליהם.

לפני כשש שנים גילו השלטונות הגרמניים אוסף עצום שכלל כאלף חמש מאות יצירות אמנות יוקרתיות בביתו של קורנליוס גורליט, בנו של אספן האמנות הגרמני הילדברנד גורליט שהיה מקורב להיטלר ורכש מהשלטונות הנאציים את יצירות האמנות שנבזזו מהיהודים בשואה.

היצירות בשווי מיליארד יורו, הוחרמו על ידי הנאצים מאספנים יהודים לפני מלחמת העולם השניה ובמהלכה, ונמצאו בפשיטה משטרתית לפני מספר שנים, בניגוד להערכות מוקדמות שהן הלכו לאיבוד או נהרסו בהפגזות של חיל האוויר המלכותי הבריטי.

יצירות האמנות נמצאו ממש במקרה כשרשויות המס הגרמניות חקרו את קורנליוס גורליט, שאביו הילדברנד גורליט היה אספן של יצירות אמנות ורכש ציורים רבים מהנאצים ומיהודים שמכרו את יצירותיהם במחירים נמוכים לפני שברחו מגרמניה.

גורליט נחשד על ידי הרשויות בהעלמת מסים, וחוקרי מס הכנסה ביקשו משופט צו חיפוש בביתו במינכן. כשהגיעו לבית הם מצאו בו אוצר בלום של כ־1,500 יצירות אמנות שנעלמו במהלך שלטון הנאצים. קורנליוס שמר את יצירות האמנות בחדרים חשוכים ומעת לעת מכר כמה מהם כשנזקק לכסף.

רוב היצירות היקרות הוחרמו או נשדדו מידי הבעלים היהודים שלהן מאז עליית הנאצים לשלטון. על פי הערכת מוזיאון השואה בוושינגטון, הנאצים החרימו לפני מלחמת העולם השניה ובמהלכה כ־16 אלף יצירות אמנות.

מאז נעשו מספר נסיונות למכור או לתרום את היצירות למוזיאונים שונים ברחבי העולם, אולם בסופו של דבר העסקאות לא יצאו לפועל מחשש לפרסום הדברים.

לפני חצי שנה הודיע מוזיאון בבון כי הוא עומד במו"מ מתקדם לקבלת מספר יצירות, מה שהביא ארגונים יהודיים לצאת בהודעה ובאזהרה נגד כל מגמה שכזאת.

לאחר שהודיע המוזיאון כי הוא מקבל לידיו את היצירות, נערכו התייעצויות משפטיות בארגונים היהודים במטרה להגיש תביעות פליליות נגד המוזיאון.

שתי משפחות הגישו תביעה לבית המשפט במינכן, ובית המשפט חייב להשיב למשפחות שתי יצירות מתוך האוסף שבידו.

כאמור, המוזיאון העירוני בבון החליט להציג לפחות 250 מיצירות האמנות הגנובות בתערוכה בשם 'גורליט: גניבת האמנות הנאצית והשלכותיה', והתערוכה עומדת לרשות הציבור הרחב למשך חודשיים.