דעה
כשרה"מ התחיל להזיע, מועצת יש"ע נטרלה

המשפחות השכולות וראשי הרשויות יצאו לשביתת רעב ועוררו מהומה בכנסת, אך נתניהו הקוסם מצא את הדרך לנטרל את המחאה נגדו.

יהודה פואה , י"ט בחשון תשע"ח

נתניהו ודורני
נתניהו ודורני
צילום: ללא קרדיט

אני עוקב בדריכות אחרי שביתת הרעב של המשפחות השכולות וראשי המועצות.

אחרי שהם הצליחו להגיע לראש הממשלה ועצרו דיון בוועדת הכספים, חשבתי שעוד רגע נתניהו יאפשר חיים תקינים באיו"ש, אבל הופתעתי לגלות שראש הממשלה הצליח לעצור את המחאה עם תמונה אחת מיוחדת במינה.

הזקנים שביננו ודאי זוכרים כי פעם מועצת יש''ע היתה הכלי השלטוני לשליטה על המחאה מימין. מי שלא קרא את הספר של משה פייגלין "במקום שאין אנשים", מוזמן להשלים. ברוך ה' בשנים האחרונות התערבותה של מועצת יש''ע ב"ניטרול מחאות" כבר כמעט שלא מורגשת.

אני אומר זאת כמי שהיה מעורב מאוד במאבקים בדריינוף בבית אל, בבית כנסת איילת השחר בגבעת זאב, בעמונה, בעפרה ובנתיב האבות. מועצת יש"ע פעלה בכל המאבקים וניסתה לכוון אותם לפי הבנתה אבל בצורה עדינה ולא בוטה מידי.

בשבוע שעבר התבשרנו על יו"ר חדש למועצת יש''ע, חננאל דורני. אני לא מכיר את האיש אך שמעתי עליו רק דברים טובים. אתמול כשראיתי את התמונה המשותפת שלו עם ראש הממשלה פשוט נבהלתי.

למי שלא מבין את משמעות התמונה אסביר בקצרה: בשבועיים האחרונים משפחות שכולות יצאו למחאה חריפה נגד ראש הממשלה שמונע סלילת כבישים, בניית אנטנות סלולריות והצבת עמודי תאורה באיו"ש.

טענת בני המשפחות הייתה כי מדובר בסכנת חיים והם ששכלו בן משפחה הבטיחו לעצמם שינסו למנוע את ההרוגים/ הנרצחים הבאים.

16 ראשי מועצות מאיו"ש הצטרפו למחאה. מכיוון שראש הממשלה נחרץ בעמדתו להמשיך לפזר הבטחות ולמנוע כל התקדמות אמיתית, המשפחות וראשי רשויות יצאו השבוע לשביתת רעב.

הם עוררו מהומה בכנסת ונתניהו התחיל להזיע. הציבור כבר מבין שהוא באמת 'תוקע את המתנחלים'. המשחק של אחד בפה ואחד ביד (אין אישורים) כבר נסדק ולא מוכר את הסחורה.

אך נתניהו הקוסם מיד מצא את הפתרון למשבר: הזמין אליו את ראש מועצת יש''ע, מכר לו כמה סיפורים... וקיבל תמונה שמשדרת לכולם ש'הכל בסדר' ו'ביבי הכי ימין שיש' ועכשיו אף אחד כבר לא מתעניין בשלומן של המשפחות.

האם שביתת הרעב ממשיכה? כמה שובתים? האם הם צריכים טיפול רפואי? כל השאלות כבר לא רלוונטיות ואף אחד לא ישאל אותם כי נתניהו עובד עם ראש מועצת ישע ו'הכל בסדר'.

התנהלות זאת כמובן מייבשת כל אפשרות למאבק שיוביל לשוויון זכויות של תושבי איו"ש ולכן חשוב לגרום לחננאל ולמועצת יש''ע להבין - הבנו את השיטה ולא נאפשר לה להמשיך ולנטרל מאבקים.

דבריי אלו נשלחו לחננאל דורני לפני שפורסם וזאת הייתה תגובתו אלי: "מועצת יש"ע פעלה רבות בחודשים האחרונים מול ראש הממשלה וצוות לשכתו על מנת לקדם את נושא תשתיות הכבישים והביטחון ביהודה ושומרון, וכך גם נמשיך עד אשר תכניות אלו יבואו לכדי ביצוע".