בזכות ח''כ סמוטריץ': חוק קק"ל רוכך

"ההסדר הזה משקף אחריות גם לתקציב המדינה וגם להמשך פעילותה הציונית החשובה של קק"ל", סיכם חבר הכנסת סמוטריץ'.

חזקי ברוך , י"ט בחשון תשע"ח

סמוטריץ'
סמוטריץ'
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

ועדת הכספים אישרה הערב (ד') את חוק קק"ל, שנועד להסדיר את פעילותה כגוף רגיל המשלם מיסים כדת וכדין ופועל בשקיפות תוך ניהול ספרים ומאידך יוביל להעברת תקציבים גדולים בסך 2 מיליארד ש"ח, כבר בשנתיים הקרובות, לצורך ביצוע פרויקטים לאומיים בהיקפים גדולים.

חוק קובע כי בפני קק"ל שתי אפשרויות: האחת, להעביר למדינה 2 מיליארד שקלים (65% מהכנסות קק"ל) בשנים 2018 – 2019, מיליארד לשנה ולאחר מכן לקבל פטור ממיסים עד לסוף שנת 2023. השנייה, לעבור למסלול של תשלומי מס כבר מה-1 בינואר 2018.

בכל מקרה, עפ"י הצעת החוק, החל מה-1 בינואר 2024 יבוטלו כל הפטורים שניתנו עד היום לקק"ל והיא תשלם מיסים באופן מלא. הדיונים שהובילו לאישור החוק היו סוערים במיוחד והופסקו פעמים רבות לצורך השגת פשרות.

מתנגדי החוק טענו, כי בפועל מדובר בהלאמת קק"ל ופגיעה בפעילותה הציונית. מנגד התומכים, טענו כי קק"ל פועלת בחוסר שקיפות גם בנושא התקציבי וגם בתחומי עיסוקה.

בשל התנגדות ח"כ בצלאל סמוטריץ' ויתר חברי סיעת הבית היהודי לחקיקה הראשונית שקידמה הממשלה והיתה מרוקנת את קופת הקרן הקיימת לישראל, התקיים משא ומתן אינטנסיבי בין הצדדים שבסופו הוסכם על ריכוך החוק שיזם משרד האוצר.

על פי הסיכומים שאושרו הערב (רביעי) בוועדת הכספים, קק"ל לא תעבור ''הלאמה'', היא תחויב בתשלום מסים על פעילותה העסקית כמו כל גוף מלכ"ר אחר, בכך יתווסף סכום קבוע לתקציב המדינה לצורך מיזמים לאומיים.

פעילותה הציונית למטרות ציבוריות של קק"ל תישאר פטורה ממס ויישארו בידה די תקציבים כדי להמשיך בפעילותה החשובה בפריפריה, בהתיישבות ובחקלאות.

כזכור, באוצר ביקשו לחייב את קק''ל להעביר 80% מהכנסותיה לקופת המדינה כדי לכסות צריכים תקציביים של הממשלה.

לפי הסיכומים שאליהם הגיעו הערב, בשנתיים הקרובות קק"ל תוכל לבחור בחלופה שבה היא תעביר בכל אחת מהשנים, 2018 ו-2019, 65% מהכנסותיה לתקציב המדינה (כמיליארד ש"ח) ואז היא תקבל פטור ממס עד שנת 2024.

המשמעות היא שהתקציב שתעביר קק"ל למדינה יהיה מעין מקדמות על חשבון המס עד שנת 2024.

ח"כ סמוטריץ' אמר כי "ההסדר הזה משקף אחריות גם לתקציב המדינה וגם להמשך פעילותה הציונית החשובה של קק"ל. התעקשנו כאן על מהות ואני שמח שיו"ר הקואליציה ומשרד האוצר הבינו את זה.

"מבקש להודות לשר בנט על גיבוי מלא, ליו"ר הקואליציה, ליו"ר וועדת הכספים, ולשר האוצר ולכל חברי וועדת הכספים על שעות של דיונים, ויכוחים ולבסוף הבנות ברוח טובה. נמשיך לפעול לקידום הציונות ולשמירה על המוסדות הלאומיים", הוסיף.

יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן אמר "בדיוק כמו שאמרנו בתחילת הדרך, ולמרות כל הלחצים הפוליטיים סוכם על העברת הכסף דרך המדינה. סדרי העדיפויות יהיו שקופים והוגנים''.

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) מתח ביקורת על הממשלה בעקבות אישור חוק קק''ל בוועדת הכספים.

''ועדת הכספים של הכנסת השלימה הלילה את המהלך של הממשלה לחיסול הקק"ל והביאה לסיום פרק חשוב בהיסטוריה של העם היהודי ומדינת ישראל", אמר ברושי על אף שהחוק שאושר נחשב למרוכך הרבה יותר מהחוק המקורי שאותו ביקשה הממשלה להעביר.

"לקק"ל חשיבות עליונה מאז הקמתה ועד היום, ללא הקק"ל המדינה הייתה נראית אחרת. הממשלה חיסלה בהחלטתה היום השקעות גדולות בפריפריה, במרחב הכפרי ובחקלאות", הסביר. ''הקק"ל איבדה את עצמאותה ואת יכולתה להיות גורם בעל משמעות במדינת ישראל''.

מהקרן הקיימת לישראל נמסר בתגובה, ״קק"ל משקיעה מדי שנה מיליארדי שקלים בשיפור חייהם של אזרחי ישראל באמצעות השקעה בפריפריה, בחינוך, בדיור, בתשתיות, באיכות הסביבה, ובחיזוק הקשר בין מדינת ישראל ליהדות העולם.

''צר לנו שממשלת ישראל בוחרת להתנהל בצורה דורסנית ואלימה דווקא מול ארגון ציוני שכל מהותו היא סיוע למדינת ישראל ולאזרחי ישראל ומפרה בצורה בוטה את ההסכם שנחתם רק לפני כשנתיים, בו העבירה קק"ל 2.2 מיליארד שקלים לאוצר המדינה.

''דירקטוריון קק"ל יתכנס בימים הקרובים לדון במשמעויות של החלטות הממשלה והכנסת ויבחן את אפשרויות הפעולה העומדות בפניו.

''כל פגיעה בקק״ל, זרוע הביצוע של העם היהודי בארץ ישראל מזה 115 שנה, משמעותה פגיעה אנושה בפרויקטים חשובים, חברתיים ותשתיתיים, ביישובים בכל רחבי הארץ ובארגונים ציוניים רבים הנתמכים על ידה וכך יוצא שההחלטה שהתקבלה היום בוועדה היא פגיעה קשה נוספת של הממשלה באזרחי ישראל בכלל ובפריפריה,החברתית והגאוגרפית, בפרט''.