התעניינות בינלאומית בנעשה ב"שלוה"

ראשי ממשלה ומנהיגים קהילתיים מרחבי העולם פונים לישראל לקבלת הדרכה בתחום הטיפול בבעלי צרכים מיוחדים.

חזקי ברוך , כ' בחשון תשע"ח

השרה הצ'כית בשלווה
השרה הצ'כית בשלווה
צילום: שלווה

במהלך ביקורה האחרון בירושלים, ערכה מיכאלה מרקסובה, שרת הרווחה של הרפובליקה הצ'כית, ביקור מיוחד במרכז הלאומי שלוה, המרכז הגדול והמתקדם בישראל לטיפול באנשים עם מוגבלויות.

ליוו אותה נציגים ממשרד הרווחה והשירותים החברתיים של ישראל, השותפים של שלווה בתוכניות ובפיתוח של מעונות יום כמו גם תוכניות נופש לילדים ובני נוער. מערך התוכניות של שלוה משרת 2,000 ילדים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם מינקות ועד בגרות, ומספק טיפול ותמיכה המעודדים את התפתחותם והשתלבותם בחברה.

השרה הצ'כית נדהמה מהיקף השירותים שיש בישראל לבעלי צרכים מיוחדים "בישראל ניתן לעשות דברים בהיקף שכזה בגלל המעורבות של הממשלה לצד תרומות של אנשים פרטיים שאכפת להם דבר שלא כ"כ קיים אצלנו,לצערי".

שלוה נוסדה בשנת 1990 על ידי קלמן ומלכי סמואלס שבנם יוסי נפגע בהיותו תינוק מחיסון פגום והפך עיוור וחירש, לצד מוגבלויות אחרות. במשך עשרים ושמונה שנים פיתחה שלווה תוכניות והפכה לחלוצה של מודלים טיפוליים חדשניים, בהתאם לצורכיהם של ילדים ומשפחות המתמודדים עם מוגבלויות. עם ההצלחה של התוכניות, שלווה קיבלו הכרה ממשרדי הממשלה, כגון משרד הרווחה והשירותים החברתיים ומשרד החינוך, שהגיעו לשיתוף פעולה עם שלווה בהפעלת התוכניות. ככזה, ההזדמנויות העומדות בפני ילדים עם מוגבלות בישראל כיום הן במידה רבה תוצאה של השותפות הייחודית של שלוה.

הצלחתה של שלווה בטיפול בבעלי צרכים מיוחדים במדינה מביאה מנהיגים ואני ממשל מרחבי העולם המעוניינים לשכפל את המודל. היום ביקרה משלחת נכבדה של הרפובליקה הצ'כית ובתקופה האחרונה היו ביקורים דומים מרוסיה, גאורגיה, מקסיקו, ארצות הברית, קנדה, אנגליה.

"בשלוה אנחנו עובדים עם הילד כדי לתת לו את הכלים להצליח, אנחנו עובדים עם ההורים והאחים כדי להעצים אותם לגדל את הילדים במסגרת המשפחתית, וחשוב לנו לא פחות לעבוד עם הקהילה כדי לשלב אותם כאזרחים מהשורה ", מסביר יוחנן סמואלס, מנכ"ל שלווה. "הרחבת המשימה הזאת עם הקהילה העולמית הגדולה יותר היא גם חלק ממשימתנו ליצור חברה טובה יותר וכוללת יותר".