ארה"ב: החוק שיגן על הסטודנט היהודי

בין השאר, החוק החדש דורש ממוסדות חינוך המקבלים מימון ממשלתי לפעול על פי הגדרת האנטישמיות של מחלקת המדינה הפדראלית

חיים לב , כ' בחשון תשע"ח

הקונגרס בארה"ב
הקונגרס בארה"ב
צילום: Amos Ben Gershom/ GPO

במהלך שימוע שהתקיים בוועדת חוק ומשפט של בית הנבחרים האמריקאי העידו מנהיגים יהודים כי האנטישמיות בקמפוסים בארה"ב מותירה את הסטודנטים פגיעים להתקפות בלי שהחוק הקיים יגן עליהם.

השימוע נערך כחלק מהדיונים סביב החוק למודעות לאנטישמיות שאושר בסנאט ב־2016 ומוגש להכרעת בית הנבחרים. בין השאר, החוק החדש דורש ממוסדות חינוך המקבלים מימון ממשלתי לפעול על פי הגדרת האנטישמיות של מחלקת המדינה הפדראלית וכדי לקבוע האם נפגעו זכויות האזרח של סטודנטים שנחשפו לתופעות של אנטישמיות.

מחלקת המדינה מגדירה כאנטישמיות כל ביטוי שעושה שימוש בסמלים אנטישמיים קלאסיים כדי לאפיין את ישראל או את הישראלים או שמכחיש את זכותה של ישראל להיות קיימת כמדינה יהודית, או כמתנגד לזכות ההגדרה העצמית של העם היהודי, או שמגנה את ישראל תוך יישום 'סטנדרט כפול' ברור, על מעשים ששאר מדינות דמוקרטיות אינן סופגות עליהם ביקורת בדרך כלל.

בשל העובדה שסטודנטים יהודים רבים חווים באורך קבע התקפות מילוליות על רקע הסכסוך הישראלי פלסטיני, בכוחו של החוק המוצע לגרום להנהלת האוניברסיטאות לנקוט בצעדים משמעתיים כנגד התוקפים שכיום מוגנים תחת זכויות חופש הדיבור.

ג'ונתן גרינבלאט, ראש הליגה נגד השמצה שנכח בדיון, אמר כי נרשמה בשנה האחרונה עליה משמעותית בתקריות אנטישמיות בקמפוסים. לדבריו, בשלושת הרבעים הראשונים של 2017 דווחו 118 תקריות. עם זאת, הוא אומר, תחת ההגדרות הקיימות, מרבית התקריות הללו לא עומדות בקריטריונים ל'פשע שנאה'.